Jak zabezpieczyć dom?

Jak zabezpieczyć dom?

2008-01-02 11:02
Jak zabezpieczyć dom?

Problem zabezpieczenia okna przed włamaniem do domu można skutecznie rozwiązać poprzez zastosowanie... No właśnie, na rynku można spotkać wiele okien o charakterze antywłamaniowym, jednak najczęściej są one mało skuteczne.

Mimo to warto inwestować w zabezpieczenia antywłamaniowe. Stolarkę otworową można zabezpieczyć na wiele sposobów. Jedne są bardziej efektywne, inne mniej.

Jednak należy pamiętać, że każde okno i drzwi można wyłamać, wyważyć i wypchnąć. Wszystko jest jednak kwestią czasu. I to właśnie czas jest naszym największym sprzymierzeńcem, gdyż czym dłużej okna będą forsowane, tym większe są szanse na schwytanie ,,nieproszonego gościa".

Oferta rynkowa zabezpieczeń opóźniających włamanie jest bardzo różnorodna. Jest to jednak zazwyczaj opcja dodatkowa, droższa średnio o 30-40 proc. na jednym oknie w porównaniu do rozwiązań standardowych (za pełen zestaw antywłamaniowy). Urządzenia te i mechanizmy mają specjalnie wzmocnione zespoły elementów zamykających i antywyważeniowych, które opóźniają dostanie się do wnętrza naszego domu.

ILE TO KOSZTUJE?
MOCNIEJSZE OKUCIA, PROFILE I SZYBY

Fot. Urzędowski Galux
W oknie zastosowano kilka rozwiązań podwyższających bezpieczeństwo: zwiększono wytrzymałość profilu, wstawiono szybę antywłamaniową klasy P4, a także zamontowano okucia klasy WK-2, które są wyposażone w zaczepy utrudniające podważenie narożników oraz zabezpieczenie przeciw rozwierceniu zamka.
cena okna: ok. 1.400 zł

Pamiętajmy zawsze, że nawet najlepiej zabezpieczone okna nie mogą zostawać uchylone czy nawet niedomknięte, gdyż każdy włamywacz chętnie wykorzysta takie niedopatrzenie i bez problemu dostanie się do środka domu. Dodatkowa konsekwencja naszego zaniedbania będzie taka, że poza stratą mienia, korporacja ubezpieczeniowa nie uzna naszych roszczeń o odszkodowanie za poniesione podczas włamania straty materialne.

ZABEZPIECZENIA

Skuteczna ochrona przed złodziejem wkradającym się do domu przez drzwi balkonowe i okna powinna opierać się na użyciu pełnej oferty antywłamaniowej. W jej skład wchodzą zabezpieczenia wewnętrzne: mocniejsze profile i ramy, dodatkowe przeszklenia, wzmocnione okucia oraz zabezpieczenia zewnętrzne: kraty i rolety (więcej w tekście Za żelazną kurtyną na stronie XX). Uzupełnieniem są różnego rodzaju systemy alarmów elektronicznych.

KLAMKI I ZAMKI

Okna na wysokości klamki stanowią zawsze najmniejszy opór (ze względu na najłatwiejszy dostęp i długość konstrukcji). Dlatego podstawowym zabezpieczeniem każdej stolarki otworowej powinna być klamka na kluczyk z wkładką utrudniającą otwarcie z zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest klamka zintegrowana z mechanizmem ryglującym po wewnętrznej stronie okna.

ZOBACZ TAKŻE:

Drzwi pod lupą
W trakcie ruchu klamki urządzenie automatycznie zamyka bądź otwiera okno.

Ciekawym pomysłem jest także zamek prętowy. Zabezpiecza on przed intruzami poprzez dwa metalowe pręty, które biegną w kierunku dolnej i górnej krawędzi skrzydła.

RAMY I PROFILE

Stabilność ram i okuć decyduje o skuteczności wszystkich zabezpieczeń antywłamaniowych. W tych elementach najważniejszą rolę odgrywają grubość i jakość wykonanej konstrukcji, gdyż są głównymi czynnikami chroniącym przed intruzami.

Można powiedzieć, że czym grubsze okna tym lepsze. Najczęściej są wzmacniane wstawkami z ocynkowanej stali (w przypadku profilów PVC) bądź specjalnie usztywniane i klejone (w przypadku drewna). Ramy i profile dostosowane są do montażu szyb antywłamaniowych różnej grubości i klasy.

SZYBY I FOLIE

Zestaw bezpiecznych szyb powinien w pierwszym rzędzie chronić przed włamaniem, ale ważne jest też aby zabezpieczenia nie ograniczały, ani nie zniekształcały w żaden sposób widoczności. Dlatego wybierając odpowiednią ochronę antywłamaniową powinniśmy mieć na uwadze również komfort widzenia przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Ciepło z kominka
Bezpieczne szyby najczęściej są klejone warstwowo ze sobą żywicą tworząc dwie lub trzy grubości szkła. Pomiędzy nimi umieszczana jest folia z laminatu, która po stłuczeniu szyby utrzymuje wszystkie kawałki razem. Szyby antywłamaniowe oznaczane są sygnaturami od P1 do P9. Im wyższa numeracja tym odporniejsze zabezpieczenie i grubsze szkło.

Pamiętać należy jednak, że szyby z foliami są tylko ochroną opóźniającą dostanie się do wnętrza i używa się ich tylko jako dodatków zwiększających bezpieczeństwo. W przypadku gdy posiadamy oszklenia standardowe, to po konsultacji z producentem profili możemy wymienić je na odpowiednie szkło ochronne. Jest to zabieg niedrogi (o ile wymienia się szyby u producenta, a montażu dokonuje ekipa rekomendowana przez niego) i dlatego wart poniesienia nakładów finansowych.

ZAWIAS W ROGU

Fot. Winkhaus Polska
Zmiana górnego zawiasu, polegająca na umieszczeniu dodatkowego punktu ryglowania bliżej narożnika okna, w sposób zasadniczy poprawia jego szczelność i odporność na włamanie.

OKUCIA

Mechanizmy ruchome w postaci czopów, docisków, grzybków antywyważeniowych i zaczepów powinny zatrzymywać włamywaczy przed forsowaniem konstrukcji okiennej i nie poddawać się napieraniu i podważaniu. Dlatego ważne jest, aby nie zostały one wykonane z kruchych metali, tylko ze stali szlachetnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Ekstaza pod prysznicem
Obecnie producenci stolarki otworowej najczęściej oferują dwa standardy okuć antywłamaniowych różniące się między sobą ilością elementów wyważeniowych (np. czopów). Mechanizmy te utrudniają wyważenie okna poprzez zazębienie się z zaczepem antywyważeniowym bądź czopem.

W przypadku próby wyważenia utrudnią one wyłamanie. Dodatkowym elementem mogą być podkładki utrudniające rozwiercenie śrub mocujących klamkę.

Kolejnym miejscem narażonym na włamanie są zawiasy. Dlatego warto zastosować zamiast typowych uchwytów specjalne zabezpieczenia ryglujące. Pozwalają one zatrzymać włamywacza, ale wiążą się z mniejszym komfortem - wymagają przy uchylaniu okna dodatkowej manualnej pracy związanej z przesuwaniem górnego rygla zawiasowego.

SYSTEMY ALARMOWE

Elektroniczne systemy ochrony nie zabezpieczają okien w sposób dosłowny, a są jedynie ,,wsparciem" dla istniejących urządzeń mechanicznych. Ich skuteczność uzależniona jest głównej mierze od szybkości reakcji sąsiadów i policji bądź od wrażenia dźwiękowego jakie zdoła wywrzeć na ,,nieproszonym gościu".

ZOBACZ TAKŻE:

Tynki we wnętrzu
W skład systemu alarmowego mogą wejść czujki magnetyczne (informują o otworzeniu skrzydła), czujki ruchu (alarmują gdy jest ruch przy oknie), czujki wibracyjne (reagują na stłuczenie szyby). Alarmy są rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym jednakże opartym w głównej mierze na reakcji osób postronnych.


Fot. Glaspol Saint-Gobain

SZYBA Z PĘTLĄ ALARMOWĄ

Grzegorz OGIERMAN, menedżer produkt szyby zespolone, Glaspol Saint-Gobain:

SGG Securit Alarm składa się ze szkła hartowanego oraz naniesionej techniką sitodruku pętli alarmowej przewodzącej prąd elektryczny wraz z dolutowanym do jej końców przewodem alarmowym zakończonym wtyczką.
Zasada działania opiera się na właściwościach szkła hartowanego. Szyba ze szkła hartowanego, bez względu na miejsce uderzenia ostrym narzędziem powodującym zniszczenie, pęka na drobne, nieostre kawałki na całej powierzchni tafli.
Następstwem tego jest zniszczenie pętli alarmowej naniesionej na szybie techniką sitodruku. W wyniku zniszczenia pętli zostaje przerwany obwód elektryczny i wyzwolony zostaje alarm.
Produkt stanowi alternatywę zarówno z punktu widzenia cenowego jak i funkcjonalnego dla tradycyjnych rozwiązań urządzeń alarmowych.
Właściwości tego produktu pozwalają zastąpić tradycyjną czujkę zbicia szkła oraz czujkę wibracyjną w jednym rozwiązaniu funkcjonalnym.
Produkt posiada klasę urządzenia alarmowego C (profesjonalną) - oznacza to, że może być stosowany nawet przy zabezpieczaniu sklepów jubilerskich, muzeów i banków.

Powiązane tagi:
zamekzabezpieczeniealarmoknookucieklamkaszyba


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Ponad 5,4 mln ogłoszeń
Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA