Money.plNieruchomościWiadomościPoradniki

Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

2010-11-25 06:09
Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

fot: Andrejs Pidjass/Dreamstime.com

Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie
Poleć artykuł:

Warto pospieszyć się z kupnem mieszkania. Obecnie deweloperzy są skłonni do negocjacji cen, a banki oferują łatwo dostępne kredyty hipoteczne. Z kolei w przyszłym roku będzie nam trudniej uzyskać kredyt walutowy. Zmniejszy się też liczba mieszkań dostępnych w rządowym programie Rodzina na swoim. Poza tym od nowego roku zapłacimy wyższy VAT.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dobra. Zdaniem analityków Home Broker, duży dopływ nowych inwestycji spowodował, że podaż mieszkań w największych miastach zbliżyła się do historycznych maksimów. Nie pozostaje to bez wpływu na ceny. Od początku roku średnia cena ofertowa nowego mieszkania spadła o 17,7 proc. w Krakowie i 5,1 proc. we Wrocławiu.

Przed świętami łatwiej negocjować

Obniżkom cen sprzyja też koniec roku. To trudny czas na rynku nieruchomości, spada znacznie popyt. Dzięki temu deweloperzy mogą być bardziej skłonni do negocjacji.

- Przy dużej liczbie mieszkań na rynku deweloperzy są skłonni do większych obniżek cen. Na korzyść kupujących wpływa też fakt, że obecnie banki oferują łatwo dostępne kredyty hipoteczne – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Będzie trudniej o kredyt walutowy

To właśnie sytuacja na rynku kredytowym powinna nas skłaniać do pospieszenia się z kupnem mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego chce bowiem od nowego roku znowelizować rekomendację S II i zakazać udzielania kredytów walutowych bankom, w których stanowią one ponad połowę wszystkich udzielanych kredytów. To może znacznie ograniczyć dostępność klienta do kredytów hipotecznych w obcej walucie.

- Choć ceny mieszkań nie powinny znacząco wzrosnąć, to ograniczenie liczby kredytów w walutach może zachwiać rynkiem kredytów hipotecznych – ocenia Majtkowski. Jego zdaniem istnieje jednak szansa na jednoczesną liberalizację polityki banków odnośnie udzielania kredytów hipotecznych w złotych. Od nowego roku zacznie bowiem obowiązywać druga część rekomendacji T. Jej skutkiem będzie podniesienie wymagań odnośnie kredytów gotówkowych, co spowoduje że będą one mniej dostępne. Jeżeli suma rat za wszystkie kredyty przekroczy 50 procent naszych dochodów, bank nie pożyczy nam pieniędzy.

- Możliwe, że banki będą chciały zrekompensować sobie mniejszą liczbę kredytów gotówkowych, poprzez udzielanie bardziej preferencyjnych kredytów hipotecznych w złotych - stwierdza analityk Expandera.

O ile przyszłość kredytów hipotecznych rysuje się niepewnie, to o podaż nowych mieszkań możemy być raczej spokojni.

- Wiele inwestycji zostanie ukończonych dopiero w przyszłym roku. Podaż będzie nadal wysoka, choć może się trochę zmniejszyć liczba najtańszych ofert – prognozuje Majtkowski.

Rodzinę na swoim czekają zmiany

To ważna informacja dla wszystkich osób, które zamierzają skorzystać z programu Rodzina na swoim. Rząd zamierza obniżyć limity cenowe dla mieszkań dopuszczonych do programu. Tym samym zmniejszy się ilość lokali, do których będziemy mogli uzyskać dopłatę, a my będziemy musieli decydować się na najtańsze mieszkania. Jeżeli jednocześnie zmniejszy się ich podaż, kupno dobrego mieszkania z rządową dopłatą będzie znacznie trudniejsze, niż obecnie.

Przykładowo, jeśli nowe regulacje obowiązywałyby już dzisiaj, obecny limit cenowy dla Warszawy zostałby obniżony z obecnych 9080 zł do 8432 zł. Co prawda zmiany nie zostały jeszcze uchwalone, ale wiele wskazuje na to, że wejdą w życie na początku przyszłego roku. Ponadto rząd zapowiada, że od połowy przyszłego w programie Rodzinę na swoim będziemy mogli nabywać jedynie mieszkania na rynku pierwotnym.

Z drugiej strony do programu mają zostać dopuszczone osoby samotne. W przeciwieństwie jednak do małżeństw, które otrzymują dopłaty do powierzchni mieszkania nie większej niż 50 mkw., w przypadku singli będzie ona ograniczona jedynie do 30 mkw. Ponadto zostanie wprowadzony limit wieku. Z Rodziny na swoim skorzystamy tylko wtedy, gdy nie ukończyliśmy 35 roku życia.

Wyższy VAT, wyższe ceny

Nie zapominajmy też, że od stycznia 2011 roku będzie obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Dla nowych mieszkań o powierzchni do 150 mkw. wzrośnie on z obecnych 7 do 8 proc. Dla większych lokali jego stawka wyniesie aż 23 proc. Analitycy Home Broker przewidują jednak, że wzrost cen mieszkań nie będzie stosunkowo duży. Przykładowo, dla lokalu o wartości 300 tys. zł wyniósłby on 2,8 tys. zł.

Czytaj w Money.pl
Rodzina na swoim: Jak kupić mieszkanie z dopłatą?
Warto się pospieszyć. Rząd szykuje zmiany, które mają ograniczyć program.
Ceny mieszkań nie będą szły w górę
Październik nie przyniósł zmian jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące cen nieruchomości.
KNF chce zabrać tanie kredyty hipoteczne w euro
Jeżeli planujesz zakup mieszkania, warto się pospieszyć. Bo rata kredytu w euro może być nawet o 20 proc. niższa niż przy kredycie w złotych.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

jurat / 212.96.244.* / 2012-08-23 11:40
Moja koleżanka kupiła teraz dwa mieszkania - 40% taniej, niż stały jeszcze kilka miesięcy temu. Czekała i dobrze zrobiła. Moim zdaniem teraz jest idealny moment - ta sama koleżanka połączyła te mieszkania schodami Prudlik. Całość wygląda imponująco ;-)
beaciunia / 2012-08-23 12:44 / Bywalec forum
mieszkanie może i warto by kupić teraz, ale jak dostać kredyt? to już nie jest wcale takie łatwe teraz niestety

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

mac132 / 195.212.74.* / 2012-03-14 15:12
Witamy w roku 2012 i co, ceny wzrosły czy raczej wprost przeciwnie? Haha, brawo analitycy Home Broker, do miotły a nie za analizy sie brać.

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

prawdziwy / 195.95.144.* / 2011-03-14 19:20
Tylko głupiec kupi mieszkania gdzie wiadomo, że ich wartość jest wyższa nić realna o 30% - 60%. Warto zaczekać a nie ulegać sponsorowanym artykułom..

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

edeq / 188.147.43.* / 2010-11-29 15:30

Warto pospieszyć się z kupnem mieszkania.

A ja na złość naganiaczom poczekam jak ceny w W-wie spadną do 4000zł/m2. :)
I tak na droższe mnie nie stać.
residenzpalast / 79.191.53.* / 2010-11-30 09:12
i szybciej kupisz w tej cenie niz mitomani ,ktorzy chca sprzedac po 9/10tys/m2 :-)
ale oczywiscie jest w dalszym ciagu szalony popyt, ludziska kupuja na potege- ot takie opowiesci dziwnej trsci posredników i naganiaczy..... bo przeciez VAT bedzie wiekszy, deweloperzy mniej beda budowac, ludzie sa coraz bardziej zamozni i kupuja sobie ot tak dla jaj po 3 lokale od razu- na zapas bo moze zabraknie - spektrum argumentacji in + ( mniej lub bardziej idiotycznych ) nie ma granic...

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

Lajko123 / 212.191.172.* / 2010-11-26 20:24
JAk to jest z tym VATem? Jakkupi tera mieszkanie i w umowie mam określoną cenę netto, wyliczoną brutto, to czy po 01 stycznia wartość mieskania się zmieniwzwiązku z VATem? Co z kredytem który zaciągałem i bank brał pod uwagę cenę z tego roku?
T. / 81.190.70.* / 2010-11-26 20:33
Nie jestem fachowcem, ale w każdym "normalnym" kraju cena transakcji obowiązuje w chwili zawierania umowy. A co potem to już nie moja sprawa.
No , chyba że w umowie rozważa się odpowiedni aneks odnośnie zmian cen w przyszłości.
Problem zaś może być taki, że w TYM KRAJU wszystko jest możliwe.
Np; kredyt we frankach ...

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

em96 / 151.83.150.* / 2010-11-25 13:03
Fabryka najbardziej wiarygodnych dłużników...
A ci... się cieszą, że są wolni i mają demokrację...
Pobory jak w krajach trzeciego świata i jeszcze z nich trzeba odprowadzać połowę na spłatę kredytu...
Ceny mieszkań na poziomie najbogatszych krajów, a Rząd poprzez różnego rodzaju obiecanki, dopłaty, kredyty tylko dla młodych (jak wiadomo młodych najłatwiej "wpuszcza się w maliny" - wybory) stymuluje "dmuchanie balona" budowlanego.
W końcu, jak w USA "bańka pęknie", ceny spadną, dłużnicy będą płacić 30 letnie zobowiązania z przed krachu a banki będą licytować ich mieszkania za 30% wartości...
Może, przy odrobinie szczęścia odkupią sobie własne mieszkanie od banku za te 30%... oczywiście po spłacie poprzednich zobowiązań...
"Zielona wyspa"... dla PO..., na którą nawet wasze dzieci będą pracować za michę strawy...
Do głodowej emerytury będziesz mógł "dorobić na śmietniku" przy szukaniu czegoś do jedzenia, inna forma zatrudnienia zarezerwowana dla swoich, Ty ryzykujesz utratą dotychczasowych "przywilejów" bo jak się okazuje, w interpretacji ustaw PO, wypracowana przez lata emerytura, dla Polaka jest przywilejem nie prawem...(!)
jakub2 / 79.162.95.* / 2010-11-28 16:53
em ,bardzo trafny tekst , szkoda ze tak mało mądrych ludzi jest w polsce.
agh1234213 / 85.222.24.* / 2010-11-26 10:16
Nie mozna porównywac cen u naszych zachodnich sąsiadów do naszych...Rynek tam jest zupełnie inny...Już dawno się nasycił...a u nas...Zapotrzebowanie na mieszkania jest olbrzymie. To tak, jakby mówić, że bardzo bogate kraje arabskie mają tańszą benzynę niż my, biedni Polacy....Mają bo jest jej dużo, nie jest zasobem rzadkim...A u nas mieszkania i nasycenie nimi rynku jest na poziomie 2-go świata...Daleko nam do krajów "starej" europy - więc popyt potencjalny jest olbrzymi, jak tylko występują możliwości - materializuje się..I dlatego ceny realne długo będą jednymi z najwyższych w europie...
REALITY check-travelling blond / 86.176.131.* / 2010-12-01 14:50
bzdura, rynek na ktorym ludzie maja wiecej kasy do wydania sie nie nasycil,przeciwnie ludzie inwestuja, bo maja co. ale podaz jest mniejsza niz w Polsce, podaz mieszkanw Polsce jest OGROMNA ,nie wiedziec czemu ceny jak w Londynie , Barcelonie, smiesza mnie ci deweloperzy wystawiajacy cene 1,2 mln zl za 70 m2 mieszkania w Warszawie na pierwotnym rynku w dodatku w stanie deweloperskim, jak ja za to moge kupic pieknie wykonczony domek 150 m2 pod Genewa czy Lozanna, atam ludzie naprawde maja kase.
T. / 81.190.70.* / 2010-11-26 21:50
Nie można cen porównywać ?
W Dusseldorfie pustak Porotherm- 25 kupisz za 2,45 zł. szt. Kwestia tylko transportu do Polski.
U nas za taki sam , już za 3,80 - 4,50 zł. od producenta.
Dlaczego u nas tak drogo w porównaniu z Niemcami ?
Nie wspomnę o cenach z przed dwóch , trzech lat.
k aczordonald / 109.155.244.* / 2010-11-26 21:28
ale ten popyt potencjalny tak sie materializuje ze wlasnie oficjalnie podaja ze ceny mieszkan w dol.O czym ty piszesz, sprawdz ile jest w miastach niesprzedanych mieszkan.

Re: Czy warto teraz kupić mieszkanie?

jq / 192.193.245.* / 2010-11-25 12:15

Warto pospieszyć się z kupnem mieszkania.

No i czytanie reszty artykulu jest zbedne, od razu wiadomo ze trzeba czym predzej korzystac z niepowtarzalnej okazji kiedy mieszkania i kredyty juz tansze nie beda, wziac gleboki oddech i... kredyt na reszte zycia!
em96 / 151.83.150.* / 2010-11-25 13:04
(...) - Życia...?

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

djey / 109.78.109.* / 2010-11-25 10:56
znow te kredyty! wy sie nigdy nie nauczycie ze to tylko wirtualny pieniadz?! ten kryzys bedzie trwal wiecznie..
pierw zarobcie na te mieszkania, kredyt jest dla zebrakow!

Czy ten portal naprawdę nazywa się "money.pl"??????????

Jacek 70 / 193.239.206.* / 2010-11-25 10:56
Autor (słusznie) pisze, że w przyszłym roku:
1. zwiększy się podaż mieszkań
2. zmniejszy się dostęp potencjalnych nabywców do kredytu (ergo: zmniejszy się popyt na mieszkania).
Po czym z 1. i 2. wyciąga wniosek, ŻE CENY MIESZKAŃ WZROSNĄ.
Rzeczywiście od 2011 wzrasta VAT. Być może pod koniec roku deweloperzy są bardziej skłonni do negocjacji cen. Moim zdaniem nie są to jednak czynniki tak fundamentalne jak wzajemna relacja podaży i popytu. W związku z czym wniosek "kupuj teraz!" jest co najmniej wątpliwy.
residenzpalast / 79.191.38.* / 2010-11-26 09:30
no tak...money dla banków...a kredyty dla jeleni i leszczy
to chyba oczywiste....:-)

Taaa jasne! Tylko głupi mieszkanie kupi przy rekordowo niskich stopach% szczególnie że szykują się rychłe podwyżki

squun / 78.133.227.* / 2010-11-25 10:04
im wyższe stopy tym niższe marże banków i niższe raty przy następnym cyklu obniżek stóp lub zmiany złotówki na euro.

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

residenzpalast / 83.31.241.* / 2010-11-25 09:37
"Choć ceny mieszkań nie powinny znacząco wzrosnąć, to ograniczenie liczby kredytów w walutach może zachwiać rynkiem kredytów hipotecznych – ocenia Majtkowski"
"Analitycy Home Broker przewidują jednak, że wzrost cen mieszkań nie będzie stosunkowo duży."- vide VAT
przymyslenia Majtkowskiego to klasyczny przyklad braku dostepu do sklepow z dopalaczami- Pan Majtkowski przebija teksty slawnej p Olenki Szarek czy E Szwedy . O jego radosnej tworczosci w TV nawet nie pisze...ciekaw jestem czy ten facet czyta co ludzie maja do powiedzenia na jego temat... no tak..kasa nie smierdzi... a zyc trzeba.. a to ze sie robi z siebie posmiewisko..no cóz! klown w cyrku tez z tego zyje..z tym ,ze tam rozsmiesza dzieci a tu??

Re: Sprawdź, czy warto teraz kupić mieszkanie

raven123 / 194.1.153.* / 2010-11-25 08:02
Tak tak opłaca się strasznie... kupować kupować no po te 8 tys to jest niebywała okazja.... a banki liczą wciąż miliardowe zyski i łupią w najlepsze... Koszt wybudowania 1mkw to max 1600 zł przy obecnych "super" warunkach wykończeniowch...czemu w warszawie to min. 8 tys? Coś tu od dawna śmierdzi ale jakos niektórzy nie czują... Hmm
żulo / 83.8.57.* / 2010-11-25 12:47
Jeśli jest jak twierdzisz to buduj za 1600 i sprzedawaj za 7000, klienci będą sie do ciebie pchać, bo tanio a ty bedziesz miał kilkaset % przebitki, a ci wszyscy deweloperzy co wołają 8000 bedą musieli zwijać interes.
residenzpalast / 79.191.38.* / 2010-11-26 09:26
co to znaczy wolaja? wolac to ja moga na swojego psa zeby przyszedl... sa i tacy co " wolaja" po 30 tys/m2 no i co z tego..
ja moge za swoja piwnice k dworca centralnego o powierzchni 3m2 tez zawolac ( idealna na meline ) po 25.459/m2 i co z tego?
to jak to jest ,ze tyle pustych od LAT NIESPRZEDANYCH STOI LOKALI Z RYNKU PIERWOTNEGO?A odp jest prosta...bo sobie " wołaja"... i jest to głos WOLAJACEGO NA PUSZCZY... :-)
raven123 / 194.1.153.* / 2010-11-25 15:25
Obecnie da sie spokojnie wybudować dom jednorodzinny w powyższej cenie więc blok tymbardziej nie uważasz? Czemu w mniejszych miastach developerom opłaca sie budować bloki i sprzedawać w granicach 2-2,5k? A w duzych juz musi kosztowac grubo ponad 6k? Cena gruntu nie jest aż tak wielka aby stanowiła o takiej różnicy. A może materiały to same marmury?
piotrek111111 / 85.222.24.* / 2010-11-26 10:06
Nie doliczacie cen gruntu - bardzo drogiego w Warszawie w niezłych lokalizacjach - nawet "miasto" sprzedaje za grube miliony nieduże działki budowlane. Marże deweloperów są na poziomie ok 30% - to dużo...ale trzeba brać pod uwagę poziom ryzyka itp...Nie każdy by się odważył wyłożyć miliony na start (albo podłożyć się pod kredyt na inwestycję w tej kwocie)....Sytuacja niepewna, ceny zależą od wielu czynników obecnie bardzo rozchwianych i niepewnych - wiec ryzyko spore a co za tym idzie również i cena nie jest mała (a raczej marża)
pewnik / 84.10.158.* / 2010-11-25 11:17
PRAWDA PRAWDA nagania baranów tym art.
em96 / 151.83.150.* / 2010-11-25 13:08
Wszędzie się znajdą tacy co biorą, jeśli są chętni do ofiarowania...
Mario1881 / 89.73.75.* / 2010-11-25 18:20
Kupowanie teraz budowanych mieszkań to totalna pomyłka. Wiem coś na ten temat, bo pracuję w branży budowlanej. Ich cena nijak się ma do jakości. Mieszkania budowane są z najtańszych materiałów przez najtańsze firmy budowlane na rynku. Developerzy natomiast wołają kosmiczne pieniądze za metr, bo chcą sobie zrekompensować ostatni kiepski rok. Mieszkanie powinno kosztować maksimum 5 000 za metr. Podana cena dotyczy najlepszej lokalizacji np. w Warszawie i zakłada 30% zarobek dla developera. Taka jest prawda. Wszyscy inni płacący większe pieniądze są nabijani w butelkę.

Rynek:

Typ nieruchomości:

Miasto:

Powierzchnia:

od do

Cena:

od do

Tylko ze zdjęciem:

wyszukiwanie zaawansowane

Podobne

 
Rynek nieruchomości w Polsce. Zdecydowane ożywienie w branży

2014.04.22 (17:21)

Rynek nieruchomości w Polsce. Zdecydowane ożywienie w branży
Tak dobrych danych deweloperzy nie notowali od 6 lat. Zobacz, co się stało.