Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Jak doświetlić płaski dach?

Jak doświetlić płaski dach?

Autor: Mariusz Golak | 2010-03-01 08:22 2/2

OPTYMALNIE PŁASKO

Janusz Komurkiewicz, dyrektor marketingu, firma Fakro:

Optymalny sposób doświetlenia pomieszczeń znajdujących się pod płaskim dachem polega na zastosowaniu okien dachowych zamontowanych w specjalnej obudowie. Tego typu okno dachowe zbudowane jest z drewnianej ramy, termoizolacyjnego pakietu szybowego i odpowiedniego systemu uszczelek. Zamontowane jest w systemie płaskich dachów, który składa się z dwóch elementów: drewnianej obudowy z przyklejonym materiałem termoizolacyjnym i kołnierzem łączącym montowane okno z obudową. Obudowa fabrycznie wyposażona jest w materiał termoizolacyjny. Podczas montażu należy odpowiednio wyprofilować i docieplić szpalety.

Takie rozwiązanie charakteryzuje się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Stosowane alternatywnie systemy kopułowe z tworzyw sztucznych nie zapewniają tak wysokiej termoizolacyjności. Ponadto pakiet szybowy gwarantuje trwałość i odpowiednią przejrzystość przez cały okres eksploatacji, gdy kopuły pod wpływem promieni UV matowieją. Co więcej, pakiet szybowy można dopasować do wymagań klienta dzięki bogatej ofertę różnych pakietów szybowych, np. pakiet szybowy z powłoką łatwozmywalną Activ.

Najważniejszym etapem jest zaplanowanie i wykonanie odpowiedniego otworu w stropodachu. Drewniana obudowa po zamontowaniu w konstrukcji dachu wymaga wykonania szczelnej izolacji oraz połączenia z istniejącym pokryciem dachowym zgodnie ze sztuką dekarską.

ZOBACZ TAKŻE:

DOŚWIETLAJĄ I WENTYLUJĄ

Jakub Bogacz, marketing manager, firma Velux Polska

Jakie są optymalne sposoby doświetlenia pomieszczeń znajdujących się pod dachami płaskimi?

Rekomendujemy rozwiązania wykorzystujące światło naturalne, umożliwiające również naturalną wentylację, najlepiej sterowaną automatycznie. Wyposażenie okna w automatykę pozwala sterować jego uchyleniem i akcesoriami przeciwsłonecznymi stosownie do potrzeb, bez względu na wysokość montażu okna. Aby zapewnić maksimum efektu doświetlenia i trwałości, powinny to być okna wyposażone w szyby, a dla zapewnienia wymaganych standardów bezpieczeństwa rekomendujemy szkło bezpieczne klejone.

Doświetlenie dachu płaskiego może oznaczać zwiększenie strat ciepła przez stropodach. Jak temu zapobiec?

Aby zminimalizować straty ciepła, a przy okazji zachować możliwie najbardziej efektywny dostęp światła do wnętrza, należy stosować okna lub inne doświetlenia minimalnie wystające ponad dach. Wszelkie konstrukcje skrzynkowe wynoszące okna ponad dach to dodatkowe powierzchnie strat ciepła i głębsze tunele wnęk, które zmniejszają skuteczność doświetlenia. Oczywiście, nie do pominięcia jest konstrukcja samego okna, którego elementy i całość powinny zapewniać najwyższe parametry izolacyjne. Ważne jest, aby oceniać tego typu rozwiązania jako całość, czyli razem z ewentualnymi elementem wynoszącym okno ponad dach.

Czy doświetlenie dachu płaskiego jest trudniejszym wyzwaniem dla ekipy wykonawczej niż doświetlenie poddasza użytkowego?

Montaż okna w płaskim dachu różni się istotnie od montażu okna dachowego w dachu spadzistym, bo to dwa różne produkty i dwie różne technologie dachu, ale jest równie łatwy. Wymaga on obróbki konstrukcji okna papą zgrzewalną, ale wykonują to ekipy specjalizujące się w płaskich dachach i pokryciach bitumicznych. Do produktu zawsze dołączona jest szczegółowa instrukcja

 Mariusz Golak


Powiązane tagi:
dach okno świetlik okna połaciowe dach płaski


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">