Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Ogrzewanie podłogowe sposobem na alergię?

Ogrzewanie podłogowe sposobem na alergię?

2008-10-27 14:52

Rodzice dzieci cierpiących na alergię muszą zwracać uwagę na wszystko, co może stanowić zagrożenie zdrowia ich pociech, w tym też na wyposażenie domu czy mieszkania.

Dla wielu alergików szczególnie uciążliwy jest unoszący się w mieszkaniu kurz. Ktoś kto chociaż raz, próbował z nim walczyć tradycyjnymi metodami wie jednak dobrze, jak dalece są one nieskuteczne. Dzięki nowoczesnemu ogrzewaniu podłogowemu możemy zminimalizować problem kurzu w mieszkaniu i ułatwić życie małych alergików.

Mieszkanie bez kurzu

Wodne ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla mieszkań , w których kurz stanowi zagrożenie dla jego mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych.

Dla alergicznych dzieci wszelkiego rodzaju roztocza i bakterie mogą prowadzić do uczuleń i powikłań układu oddechowego. Gdy planujemy instalację lub remont ogrzewania w domu i jednocześnie chcemy, aby stał się on bezpieczniejszy dla naszych pociech, nie zapominajmy o wodnym ogrzewaniu podłogowym. Obecność w powietrzu silnego alergenu, czyli kurzu, jest w znacznym stopniu uzależnione od cyrkulacji powietrza, na której ograniczenie z kolei ma wpływ ogrzewanie podłogowe.

Właściwa cyrkulacja powietrza

Ciepło inaczej rozchodzi się w pomieszczeniach, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, a inaczej w tych ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. ,,Podłogówka" ogranicza ruch powietrza w pomieszczeniu, co znacznie zmniejsza rozprzestrzeniania się szkodliwych pyłów. Wynika to z tego, że w pomieszczeniach ogrzewanych metodą podłogową temperatura posadzki jest tylko o 4 stopnie Celsjusza wyższa od temperatury powietrza. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania tradycyjnego, w którym to gorące powietrze krąży szybciej, unosząc ze sobą kurz i pył.

- W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym funkcję grzejnika pełni posadzka, której temperatura jest tylko o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza. Natomiast w pokoju z grzejnikami tradycyjnymi ta różnica jest dużo większa (wynosi kilkadziesiąt stopni), co w rezultacie prowadzi do bardziej dynamicznego ruchu powietrza niż w przypadku podłogówki i wzmożonego przenoszenia się kurzu - wyjaśnia Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating.

Komfort na co dzień

Z badań Niemieckiego Towarzystwa Alergii i Astmy (GAF) wynika, że osoby uczulone na kurz czują się bardziej komfortowo właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. Typowe objawy uczuleniowe, takie jak: uciążliwy katar, kaszel czy pieczenie oczu, występują w takich warunkach z mniejszym nasileniem lub nawet zupełnie ustępują.

Dodatkową zaletą ogrzewania jest fakt, iż zapewnia ono korzystną dla nas temperaturę. - Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla człowieka rozkład ciepła w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze na poziomie głowy. W pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A czym wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego: anginy czy grypy - dodaje Danuta Szutkowska z Rettig Heating.

Fachowa instalacja

Instalacja ogrzewania podłogowego pozwala na zmniejszenie opłat za eksploatację ogrzewania, ponieważ odczuwalny komfort cieplny pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach z ,,podłogówką" o 2 stopnie Celsjusza, co w skali roku przynosi oszczędności rzędu nawet 12 proc..

Zalety ogrzewania podłogowego:

1. Znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu w pomieszczeniu

2. Jest pomocne w walce z alergią

3. Zapewnia optymalną dla organizmu temperaturę pomieszczenia

4. Przynosi oszczędności w eksploatacji energii - nawet do 12 procent rocznie

Żródło: Pegasus PR

Opracowanie: Redakcja

 


Powiązane tagi:
inwestycja oszczędności mieszkania marki wpływ domu energii powietrza


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">