Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Opole planuje budowę nowego mostu przez Odrę

Opole planuje budowę nowego mostu przez Odrę

2011-01-19 10:31

Opolski ratusz planuje budowę nowego mostu przez Odrę. Rozważane są trzy lokalizacje. Pieniądze na inwestycję będą pochodzić ze sprzedaży udziałów miasta w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - poinformował rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.

- W ciągu najbliższych czterech lat chcemy wybudować nową przeprawę przez Odrę, żeby przynajmniej częściowo odkorkować miasto. Szacowany koszt inwestycji to około 150 mln zł. Planowane są trzy lokalizacje - powiedział rzecznik.

Nowy most ma być elementem jednej z trzech tras: średnicowej przebiegającej przez wyspę Pasieka - willową dzielnicę miasta; bolkowskiej - biegnącej przez wyspę Bolko, tu mieści się ogród zoologiczny; lub planowanej obwodnicy południowej miasta.

- Wszystkie trzy będą poddane ocenie, która z nich spełni najwięcej oczekiwań, bo chodzi nie tylko o usprawnienie ruchu miejskiego, ale przynajmniej częściowe przeniesienie ruchu tranzytowego poza miasto - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że najlepszą lokalizację pomogą wybrać specjaliści od drogownictwa, ale pod uwagę będą też brane opinie mieszkańców. Bowiem dwie z projektowanych tras budzą już emocje i mogą być przyczyną potencjalnego konfliktu społecznego.

- Trasa średnicowa przecina część wyspy Pasieka, miejsca z charakterystycznym klimatem - spokojem i ciszą. Ta decyzja będzie się wiązać z silnym oporem części mieszkańców. Trasa bolkowska to też propozycja kontrowersyjna, bo przeprowadzamy ruch samochodowy przez wyspę Bolko - enklawę ciszy i spokoju i tu spodziewamy się, że w tej sprawie głośno będą wypowiadali się ekologowie - ocenił Pietrucha.

Aby m.in. sfinansować budowę mostu miasto sprzeda swoje udziały w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - spółce dominującej w Grupie Kapitałowej ECO. Grupa wytwarza i sprzedaje energię cieplną i elektryczną na terenie dziewięciu województw. Oprócz miasta Opola (ponad 53 proc.), udziały w spółce ma też E.ON edis energia (niecałe 46 proc.), trzy gminy Opolszczyzny oraz osoby fizyczne - pracownicy firmy (łącznie niecały 1 proc.).

Pieniędzy ze sprzedaży udziałów w spółce powinno wystarczyć na planowaną inwestycję - most i przyłączenie go do sieci drogowej. - Szacujemy, że ze sprzedaży uzyskamy około 200 mln zł. Procedury związane ze sprzedażą ECO już się rozpoczęły. Wkrótce ogłosimy przetargi na wybór doradcy prywatyzacyjnego i na wycenę spółki - zapowiedział Pietrucha. W ocenie rzecznika przygotowanie do sprzedaży udziałów zajmie około dwóch lat.

Powiązane tagi:
opole budowa most


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">