Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Rusza budowa tramwaju na Franowo?

Rusza budowa tramwaju na Franowo?

Autor: Janusz Ludwiczak | 2011-02-10 11:05
Rusza budowa tramwaju na Franowo?

Rozpoczęła się wycinka ponad 200 drzew w ciągu ulicy Piaśnickiej w Poznaniu. Właśnie tędy prowadzić będzie nowa trasa tramwajowa z os. Lecha na Franowo.

W najbliższy piątek wyłoniony zostanie główny wykonawca inwestycji, który na plac budowy ma wejść jeszcze pod koniec marca.


Nowa trasa tramwajowa powstać ma w pierwszym kwartale przyszłego roku, jeszcze przez Euro2012. Pod koniec 2010 roku, Spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012 podpisała umowę na wykonanie dokumentacji technicznej wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Wcześniej zatwierdzony został projekt techniczny.

2,5-kilometrowa trasa tramwajowa ma prowadzić z os. Lecha na Franowo, gdzie pętla powstanie w pobliżu centrum handlowego M1 i Ikei. Ponadto na trasie zaplanowano pięć przystanków (Os. Lecha, Kurlandzka, Piaśnicka Rynek, Centrum Handlowe M1 i Szwajcarska). Na większość z nich doprowadzone zostaną ruchome schody i windy. Ponadto 800-metrowy odcinek poprowadzony zostanie w tunelu.

Koszt inwestycji wyniesie 270 mln zł, z czego 108,3 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO).

Wraz z budową nowej trasy tramwajowej na Franowie, powstanie nowa zajezdnia, która na 17 hektarach będzie mogła pomieścić ponad 150 pojazdów. Zajezdnia powstanie w 2013 roku, a jej budowa ma kosztować ok. 300 mln zł.

Fot: Infrastruktura Euro Poznań 2012/Urząd Miasta Poznania

Janusz Ludwiczak


Powiązane tagi:
poznań komunikacja mpk euro2012 tramwaj zajezdnia franowo rataje nowa trasa tramwajowa infrastruktura poznań 2012


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">