Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

To dobry moment na zakup mieszkania

To dobry moment na zakup mieszkania

2013-09-20 14:36
To dobry moment na zakup mieszkania
fot: kemalbas/iStockphoto

Niskie stopy procentowe, możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego do końca roku, dość duży wybór lokali na rynku oraz spadek ich cen w ostatnich latach. - Widać, że gospodarka się odbija. Prawdopodobieństwo, że ceny lokali będą dalej znacznie spadały jest niewielkie - przekonują eksperci.

Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Konrad Płochocki ocenił, że od wakacji trwa ożywienie na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy spodziewali się, że pierwszy kwartał tego roku będzie bardzo słaby w związku z wygaśnięciem pod koniec 2012 roku programu 'Rodzina na Swoim' (państwo finansowało przez osiem lat około połowy odsetek kredytu na zakup nieruchomości - przyp. red.), a także brakiem innego wsparcia państwa w zakupie pierwszego mieszkania dla młodych osób - podkreślił.

Płochocki zwrócił uwagę, że sprzedaż mieszkań w sześciu największych miastach Polski w pierwszym kwartale tego roku była na zbliżonym poziomie do czwartego kwartału 2012 roku i wyniosła około 7,5 tysięcy. - W drugim kwartale 2013 roku ożywienie jest jeszcze bardziej widoczne - powiedział.

Rynek pierwotny się rozszerza Deweloperzy zgodnie twierdzą, że od lat nie pamiętają tak pracowitych wakacji, jak tegoroczne. - Okres urlopowy charakteryzuje się z reguły stagnacją na rynku nieruchomości. W tym roku zainteresowanie lokalami na rynku pierwotnym przerosło nasze oczekiwania - podkreślił Płochocki. Pytany, czy przełożyło się to na transakcje kupna mieszkań, powiedział, że pełne wyniki powinny być znane pod koniec trzeciego kwartału. Liczba umów sprzedaży, zawartych w okresie wakacyjnym, była z pewnością znacznie wyższa, niż spodziewały się firmy deweloperskie. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła ona o kilkanaście procent - ocenił.

Z danych PZFD wynika, że w drugim kwartale br. w sześciu największych miastach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi, liczba zawartych transakcji była najwyższa od 2009 roku i wyniosła 8,1 tys. lokali. W porównaniu z pierwszym kwartałem br. wzrosła o 9 proc. Jest to najlepszy wynik od czterech lat - powiedział Płochocki.

Według dyrektora PZFD teraz jest dobry moment na zakup mieszkania. Podaż lokali na rynku pierwotnym jest nadal wysoka. W ofercie jest ich około 46 tys., rok wcześniej było to 56 tys. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe.

Płochocki ocenił, że elastyczność deweloperów w negocjowaniu cen mieszkań z klientami będzie malała. - Sprzedaż lokali utrzymuje się na dość dobrym poziomie, dlatego oferujący mieszkania będą decydowali się na coraz niższe obniżki - powiedział.

Ceny mieszkań istotnie spadły

Zachętą do zakupu mieszkania powinny być również niskie stopy procentowe. Zdaniem analityka Expandera Jarosława Sadowskiego, obecnie można znacznie łatwiej i taniej uzyskać kredyt hipoteczny, niż jeszcze w ubiegłym roku. - Zdolność kredytowa Polaków wzrosła w wyniku spadku stóp procentowych. Nawet jeżeli zarabiamy dokładnie tyle samo, co w ubiegłym roku, to możemy uzyskać o kilkanaście procent wyższy kredyt, niż rok wcześniej. Rata kredytu będzie także niższa - podkreślił.

Ponadto - jak mówił Sadowski - ciągle bez problemu można uzyskać kredyt bez wkładu własnego. Dopiero od stycznia przyszłego roku banki będą wymagały wkładu w wysokości 5 proc. nieruchomości. Dlatego osoby bez oszczędności powinny śpieszyć się z zakupem mieszkania w tym roku - powiedział.

- W ciągu ostatnich lat ceny mieszkań istotnie spadły. Widać, że gospodarka się odbija. Prawdopodobieństwo, że ceny lokali będą dalej znacznie spadały jest niewielkie. Wybór lokali jest jeszcze dość duży. Wygląda na to, że teraz jest dobry moment na zakup mieszkania - ocenił analityk Expandera.

Deweloperzy zwracają uwagę, że obecnie rośnie liczba klientów poszukujących mieszkania wśród osób nie mających oszczędności na wkład własny. Najczęściej wybierają oni najtańsze lokale. Deweloperzy oczekują, że te mieszkania będą najlepiej sprzedawały się w czwartym kwartale tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziura w ziemi wypada z oferty deweloperów
Teraz 12 proc. oferowanych mieszkań deweloperskich znajduje się na etapie projektowania. Jeszcze rok temu rynkowy udział dziury w ziemi wynosił 18 proc.
Tych mieszkań jest najwięcej na rynku
Analitycy przeanalizowali ofertę mieszkaniową deweloperów pod względem liczby pokoi w poszczególnych mieszkaniach w pięciu miastach w kraju.
Mieszkania coraz tańsze. Nawet o 20 procent
Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym coraz bardziej przypomina miesiące boomu sprzed sześciu lat, z tą różnicą, że w dokładnie przeciwnym kierunku.
Powiązane tagi:
mieszkania deweloperzy rodzina na swoim


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

tomek686 / 83.19.189.* / 2014-01-08 10:44
Dobry moment jest teraz, dizeki MDM. Zobaczcie sami: http://mieszkaniedlamlodych.com/oferty-mieszkan/

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

praudmery / 31.175.150.* / 2013-12-29 15:11
jak dla mnie dobrym momentem na zakup mieszkania jest chwila, kiedy mamy potrzebne środki lub dostaniemy odpowiedni kredyt. Nie ma czekać i się zastanawiać, czy warto teraz, czy jeszcze czekać. Sama myślę o zakupie mieszkania i szukam odpowiednich w dobrych lokalizacjach. Bardzo mnie interesują te http://koneser.co/ jednak mieszkanie w samym sercu Krakowa było by świetnym rozwiązaniem dla mnie.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

NemezisTaFrancaIsBack / 89.65.37.* / 2013-09-20 18:47
FED ładuje po 85 mld w gospodarkę a ta nie chce ruszyć. Aktywa większości banków RP na samym końcu są uczepione do polityki Niemiec, USA oraz Chin. Żadna centrala nie pozwoli na wyższą sprzedaż kredytów niż pełzające łatanie dziury po rezerwie na malejące wartości zabezpieczeń. Demografia do 2025 nie jest jeszcze dramatyczna, tylko 2 miliony polaków mniej z lokalsów i jakieś pewnie 3-4 na saxach. Dopiero doopa zaczyna się od 2025. Wartość realna mieszkań - w stosunku do zarobków i PKB - spadnie do relacji aktualnej w DE, ponieważ 30 milionów Polaków zasiedli to co jest i zostanie dla gości z okładem + dodatkowa podaż mieszkań (pewnie wyjście z działalności deweloperskiej będzie widoczne w ok. 2020-2025 jak zacznie się to walić. W historii ekonomii były już takie cykle ale wartość nieruchomości wystartuje jedynie jak przekona się puste głowy do wiary w wartość wiecznej inwestycji we własność (a remonty ca. co 20 lat:-))), itp.). jak wiemy wartość złota i różnych brands jak Apple, BMW, itp. szajsy jest tylko w głowach. To wiara i psychika masy, szarej masy, kreuje produkty, logos, a nawet marnych polityków. jak spadnie liczebność szarej masy, to wprost proporcjonalnie spadnie wiara w ceny nieruchomości, zasiedlanych już jedynie przez R.I.P. kredyt na 30-40 lat to tylko się wtedy opłacał jak była pewna zmiana ustroju 1999 i 2003). Niestety to się nie powtórzy.
w 2020 albo RP wchodzi do eurozone albo brak funduszy w 75 %.

Słabo?

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

ASADDASDASDAD / 213.238.101.* / 2013-09-20 17:37
money.pl -popagandowa tuba globalistów jak zwykle "obiektywnie" pluje artykułami oderwanymi od rzeczywistości -I co to da ?PRAWDY NIE DA SIĘ OSZUKAĆ MAŁPIM MAŁKETINGIEM !!!!

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

GadAlf / 212.38.196.* / 2013-09-20 17:21
Kto nie wziął kredytu, przegrał życie. Pamiętacie?

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

PoCoNamTo / 83.4.160.* / 2013-09-20 16:49

To dobry moment na zakup mieszkania

Na taką właśnie informacje czekałem, zap.*.lam jutro kupić mieszkanie!.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

anty PO i SLD / 213.68.144.* / 2013-09-20 16:37
p*****, p***** - reklama dla naiwniaków - ceny to spadna jak wejdzie konieczność wkladu wlasnego - kto bedzie wtedy kupowal ?
 
szczecin201 / 37.31.15.* / 2013-09-22 23:44
to akurat nie problem, bo wkład własny to nie fizyczna kasa jaką musisz mieć na koncie. W banku mają na to sposoby. Tak czy inaczej ceny spadają i będą spadać, bo młodych jest coraz mniej.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

odsiewacz / 95.51.12.* / 2013-09-20 16:29
Czyli można oczekiwać dużego spadku mieszkań.
Takie artykuły przecież nie biorą się znikąd. Nikt normalny nie powie dzisiaj, czy coś wzrośnie czy spadnie, chyba że mu zapłacą za określoną wersję. Wtedy wszystko można dopasować do swej tezy.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

jakotakoliczy / 83.19.0.* / 2013-09-20 16:28
Dobry moment ale dla banków jest zawsze, aby zadłużyć leminga, a następnie go zlicytować. I tak to się kręci.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

guru122 / 83.22.231.* / 2013-09-20 15:14
Ahaha, ale się uśmiałem! Dewele ostatnie grosze wydadzą na medialną propagandę. Spadek cen to dopiero nastąpi, lokali na rynku coraz więcej, chętnych jeleni do zadłużania się do kończ życia brak.

Re: To dobry moment na zakup mieszkania

chris200669 / 87.105.88.* / 2013-09-20 14:53
nie ma to jak zaciągnąć kredyt na 100% wartości przy niskich stopach procentowych. A jeśli faktycznie to ożywienie przyjdzie to ile wtedy wyniesie rata kredytu?
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">