Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Ciepła podłoga w łazience. Plusy i minusy

Ciepła podłoga w łazience. Plusy i minusy

Autor: Małgorzata Nietupska | 2009-01-28 11:40

Przyjemność stąpania po ciepłej podłodze jest szczególnie pożądana w łazience. Bo to właśnie tutaj zwykle chodzimy boso, po chłodnych w dotyku płytkach kamiennych lub ceramicznych.

Aby cieszyć się takim komfortem, trzeba zainstalować ogrzewanie podłogowe. Może ono być jedynym lub dodatkowym źródłem ciepła.

Ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane w całym domu, niektórych pomieszczeniach, m.in. w łazience, albo tylko pod wybranymi fragmentami posadzki, tam gdzie staje się bosymi stopami, np. przy wannie, prysznicu czy umywalce. Ważne, by przed montażem ustalić, gdzie staną poszczególne urządzenia, jak meble, pralka, sedes, tak by grzejące przewody nie znalazły się bezpośrednio pod nimi.

Warto przewidzieć takie ogrzewanie również pod lustrami przyklejonymi do ścian - nie zaparują, oraz w miejscach, gdzie wieszamy ręczniki - szybko wyschną i będą przyjemnie ciepłe. Koszt zależy od ogrzewanej powierzchni i osprzętu regulującego; orientacyjnie wynosi: elektryczne - ok. 100-600 zł/m2, wodne - ok. 100-200 zł/m2 (ceny bez źródła ciepła).

Ciepło i oszczędnie

Podgrzewana podłoga zawsze ma temperaturę wyższą niż powietrze w pomieszczeniu. Jednocześnie rozkład temperatury, w porównaniu do tradycyjnych grzejników, jest bardziej równomierny - najcieplej jest przy podłodze, najchłodniej - suficie. Dzięki temu, ciepło odbierane jest jako bardziej komfortowe, nawet jeśli temperaturę w pomieszczeniu obniżymy o kilka stopni. Przekłada się to również na oszczędności: zmniejszenie temperatury o 1-2?C, to zaoszczędzenie 6-12% energii w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania.

Ogromną zaletą podłogówki jest dokładne sterowanie temperaturą oraz możliwość jej precyzyjnego programowania, np. różnicowanie temperatury w zależności od pory dnia, uruchamianie w momencie włączenia oświetlenia w łazience, wyłączanie na czas nieobecności w domu... Opcji jest mnóstwo. Do tego celu służą termostaty. Najprostsze modele regulują temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu, najbardziej zaawansowane są częścią systemów tzw. inteligentnych domów. Dzięki nim można nie tylko sterować temperaturą w dowolnym pomieszczeniu, ale także oświetleniem, żaluzjami, nagłośnieniem, podlewaniem ogrodu - tu nie ma ograniczeń.

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Plusy
- możliwość stosowania tanich źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych i pomp cieplnych, oraz łączenia w tym samym systemie ogrzewania podłogowego z grzejnikami;
- 2-3-krotnie większa trwałość niż tradycyjnego ogrzewania wodnego;
- niższe koszty eksploatacyjne.

Minusy
- trzeba wcześnie podjąć decyzję o montażu - podczas projektowania lub budowy domu;
- konieczne jest źródło ciepła, np. kocioł, i wygospodarowanie miejsca na jego ustawienie;
- niezbędne są okresowe przeglądy.

Swoboda aranżacji

Jedynym widocznym elementem ogrzewania podłogowego jest właśnie osprzęt sterujący. Umieszczany jest zwykle na ścianie w łazience (proste modele) albo holu (sterujące także innymi urządzeniami w domu). W katalogach producentów są zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe, z klawiszami i gałkami oraz dotykowymi ekranami i pilotami. Przebierać można także w materiałach: od tworzyw sztucznych, po stal szlachetną i szkło w wielu kolorach, a do kompletu oferowane są gniazdka i włączniki niezbędne w domu.

ZOBACZ TAKŻE:

Brak grzejnika w łazience zdecydowanie ułatwia jej aranżację, zwłaszcza gdy liczy się każdy centymetr. Sprzyja także estetyce - pomieszczenie można dowolnie wystylizować, a nawet zrezygnować np. z drzwi do wnęki prysznicowej, bo rozchlapana woda na posadzce szybko wysycha.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Plusy
- niski koszt inwestycyjny: niepotrzebny jest kocioł lub inne źródło ciepła, a co za tym idzie także kotłownia;
- możliwość zainstalowania na bardzo małej powierzchni, np. tylko na 1 m2;
- duży wybór systemów o różnej grubości (maty, folie, kable), co ułatwia montaż zarówno w nowych, jak i starych budynkach;
- nie są potrzebne okresowe przeglądy - wystarczy zaprogramowanie termostatu;
- łatwy montaż.

Minusy
- wyższe koszty eksploatacyjne, które można jednak obniżyć precyzyjnym sterowaniem.

Wykończenie posadzki

Do łazienki najlepsze są płytki ceramiczne, gres i kamień, czyli materiały odporne na kurczenie i rozszerzanie pod wpływem zmian temperatury. Takie same cechy musi mieć użyta chemia budowlana, jak kleje czy fugi. Jeżeli na podłodze będzie ułożony parkiet, można wybrać np. matę elektryczną o obniżonej mocy cieplnej, przeznaczoną do montażu pod drewnem.

Przy planowaniu podłogowego ogrzewania wodnego należy zwrócić uwagę, by podczas instalacji m.in. drzwi przesuwnych, odbojów przy drzwiach, ceramiki montowanej do podłogi czy listew, nie przebić ukrytych pod jastrychem rur z wodą.

 

Foto: Ciepła posadzka to komfort tak wielki, że chce się do niej przytulić. Instalacja jest ukryta pod posadzką, co daje swobodę projektowania pomieszczeń.

FOT. PURMO

 

 

 

 Małgorzata Nietupska


Powiązane tagi:
łazienka grzejnik ogrzewania podłogowe


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">