Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

2008-12-11 09:24 1/2

Rozpoczynając prace wykończeniowe przeznaczamy na to określoną kwotę i chcemy aby efekt cieszył oko. Wykończenie ścian możemy przeprowadzić sami, lepiej jednak powierzyć je fachowcom, posiadającym wieloletnie doświadczenie. Aby móc swobodnie z nimi rozmawiać i dobrze ocenić jakość wykonywanej pracy warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.

Do wykończenia ścian najczęściej stosowany jest gips, dostępny jest jako gips tynkarski, szpachlowy lub budowlany. Głównym zadaniem ostatniego jest wyrównywanie dużych nierówności. Często też wykorzystuje się go do pokrycia elementów, z których wzniesione są ściany, a więc cegieł, czy bloczków z betonu komórkowego.

Gładź gipsowa jest ostatnią warstwą, po której następuje już tylko gruntowanie i malowanie lub tapetowanie. Stosowana jest do ostatecznego wyprowadzenia powierzchni ścian już po wcześniejszym uzupełnieniu gipsem, tynkarskim lub szpachlowym np., bruzd powstałych po instalacji sieci elektrycznych, wodociągowych i innych.

TYNKUJMY

Tynki gipsowe są łatwe do nanoszenia. Mogą być stosowane na wszystkie podłoża mineralne, np. z ceramiki, betonu zwykłego i komórkowego czy silikatu. Nie poleca się jednak nanoszenia tynków na podłoża drewniane, metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych.

Tradycyjne tynki gipsowe nie powinny być też stosowane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, a więc w łazienkach czy pralniach. W takich bowiem warunkach mogą one odkształcać się lub tracić wytrzymałość. Produkty gipsowe są mało odporne na uderzenia lub zarysowania dlatego należy przemyśleć czy warto stosować je np. na klatkach schodowych, bądź w schowkach.

Tynki gipsowe nakładane są w jednej warstwie i można wykonać to ręcznie lub maszynowo. Drugie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ nakładanie ręczne jest sposobem mniej wydajnym i mniej ekonomicznym. Występuje tylko jeden mankament agregatem warto tynkować powierzchnie większe niż 50 mkw.

Pamiętajmy,że tynkowanie dużych powierzchni należy wykonywać bez przerwy aby nie były widoczne połączenia świeżego i stwardniałego tynku. W zależności od wilgotności powietrza tynki gipsowe schną od 8 do 14 dni. Po tym czasie można zgruntować powierzchnię i przystąpić do malowania czy tapetowania. Jeżeli na podłożu układane będą płytki ceramiczne można pominąć etap ostatecznego wygładzania.

BEZ REKLAMACJI
Kamil WIŚNIEWSKI specjalista ds. kontroli jakości produktów Cekol
Decydując się na zakup gładzi warto zapytać o:
- skład danej gładzi, czy spoiwem jest tu gips naturalny czy syntetyczny
- kolor gładzi po wyschnięciu i związaniu (gładzie na bazie wysokiej jakości gipsu naturalnego odznaczają się białą barwą, co minimalizuje koszty związane z późniejszym malowaniem i uzyskaniem pełnego efektu barwnego)
- czy biała barwa nie zżółknie pod wpływem światła
- jaka jest wytrzymałość mechaniczna produktu (wyroby o wyższej wytrzymałości będą bardziej odporne na uszkodzenia, za to podczas wykonywania należy liczyć się z tym, że będą się trudniej szlifować)
- jaka jest przyczepność materiału do podłoża
- ile wynosi czas pracy (parametr przydatny szczególnie na etapie wykonywania gładzi, informuje nas jaką partię materiału należy przygotować i jak długo nadaje się on do pracy)
- jak gruba warstwę możemy nałożyć i czy dany produkt można nakładać w kilku warstwach czy w jednej (wszystko uzależnione jest od tego jakie nierówności chcemy zlikwidować)
- jakie podłoże należy przygotować i jakie wyroby do tego celu poleca producent (warto zwrócić uwagę, aby stosować produkty w systemie jednego producenta, bo może się zdarzyć, że produkty różnych firm nie będą ze sobą kompatybilne, a tym samym nie uzyskamy pożądanego efektu końcowego)

 

GŁADZIMY

Faktura tynków jest naturalnie chropowata, więc nawet najbardziej staranne wykonanie wymaga ostatecznego wygładzenia. W tym celu stosuje się gładź gipsową. Jest to warstwa wyrównująca nanoszona na położony wcześniej tynk lub stosowana do wykańczania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, czy też włóknowo-cementowych.

Można ją również położyć bezpośrednio na podłoże, przy czym musi ono być równe na całej powierzchni. Tak jest w przypadku prefabrykowanych ścian z betonu lub keramzytobetonu oraz ścian silikatowych murowanych na pełną spoinę. Niewskazane jest nanoszenie wyprawy bezpośrednio na podłoża z betonu komórkowego, gdyż może dochodzić do pęknięć.

Na rynku oprócz gładzi zwykłych są też dostępne gładzie białe, do produkcji których użyto gipsu alabastrowego. Po ułożeniu mają one śnieżnobiałą barwę, co pozwala na mniejsze zużycie farby: wystarczy jedna warstwa aby nie przebijał kolor podłoża.

Gładź dostępna jest w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Przygotowaną wyprawę nanosi się w dwóch cienkich warstwach (łączna ich grubość to ok. 3 mm), nanoszenie grubszych warstw może powodować tworzenie się pęcherzyków powietrza.

Nie można zapominać, że gładź pokrywa jedynie niewielkie mankamenty, więc nakłada się ją na prawie idealnie równe ściany. Nanoszenie poszczególnych warstw powinno odbywać się w krótkich odstępach czasu, czyli metodą ,,mokre na mokre" w przeciwnym razie może dojść do rolowania w miejscach połączeń bądź rozwarstwiania się gładzi.

Po wyschnięciu i stwardnieniu szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym lub też odpowiednią siateczką ścierną. Ściana powinna wyglądać dobrze przy oświetleniu, które będzie stosowane na co dzień, dlatego jej szlifowanie winno odbywać się również przy takim samym świetle. W praktyce przyjmuje się też, że jeśli ściana oglądana z odległości 1 m nie ma zauważalnych wad, to znaczy, że jest wygładzona prawidłowo.

PRZED PRACAMI SPRAWDŹ CZY:
-podłoże zostało oczyszczone z brudu, kurzu, tłuszczów, oleju, resztek farb
-odpowiednio wyrównane (bez zgrubień i wybrzuszeń)
-zabezpieczono okna, ościeżnice drzwiowe, gniazdka, puszki
-produkty gipsowe powodują korozję metali, dlatego trzeba zabezpieczyć stalowe elementy farbą antykorozyjną
-wykonano zbrojenia miejsc, w których łączą się różne materiały (np. nadporoża)
-przed ułożeniem tynku powierzchnię pomalowano polimerowym preparatem gruntującym, aby zmniejszyć ich chłonność, a jednocześnie zwiększyć przyczepność
-podłoża o wysokiej chłonności (np. beton komórkowy, gazobeton) oraz takie, które nierównomiernie wchłaniają wilgoć (cegła) pokryto środkiem uszczelniającym by zmniejszyć ich nadmierną nasiąkliwość
-obecne w podłożu rysy oczyszczono szczotką i wypełniono elastyczną masą szpachlową, najlepiej taką, która zawiera mikrowłókna

ŚCIANA MOCNO ZNISZCZONA

Na bardzo nierówne, sypiące się lub wymagające nałożenia nowego tynku, polecane jest ułożenie płyt gipsowo-kartonowych. Uzyskamy wtedy równą i gładką powierzchnię, którą będzie można pomalować bądź pokryć tapetą. Zastosowanie takiego rozwiązania w tym przypadku jest tańsze niż pracochłonna naprawa i wyrównywanie tynku.

CO ZASTOSOWAĆ
KUCHNIA I ŁAZIENKA
To najbardziej kłopotliwe pomieszczenia, ponieważ panuje w nich wysoka wilgotność powietrza:
-płyty gipsowo-kartonowe (zielone) ze zwiększoną odpornością na wodę;
-płyty gipsowo-kartonowe impregnowane wodoodporne;
-tynk strukturalny drobno/gruboziarnisty polakierowany nie przepuszcza pary wodnej;
-płyty gipsowo-włóknowe;
-produkty gipsowe (tynki, szpachle, gładzie). Na tego typu produktach czasem pojawia się zastrzeżenie, że mogą być stosowane w kuchni i łazience pod warunkiem, że nie będą narażone na na częste/stałe działanie wody lub pomieszczenie ma sprawną wentylację.
SALON I SYPIALNIA
Pomieszczenia o wilgotności powietrza nie przekraczającej 70%:
-praktycznie wszystkie rodzaje płyt gipsowo-kartonowych;
-gips tynkarski;
-gips szpachlowy;
-wszystkie rodzaje gładzi gipsowych.

Powiązane tagi:
mieszkanie remont ściana tynk gips gładź


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

swiderski / 83.26.62.* / 2013-01-28 19:54
Ludzie mylicie pojęcia pomiędzy sztablaturą a gladzią -gładź co sama nazwa sugeruje powinna być gładka a sztablatura jest to wykończenie ,które można sprawdzać zgodnie z polską normą 2 m łatą.Na gładź nie ma normy w naszym kraju jest to pop prostu wygładzenie tynku a nie wyprostowanie!

Re: Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

Piotr 74 / 79.184.17.* / 2011-08-25 08:51
Metoda mokro na mokro jest ok, oczywiście trzeba zachować tu odpowiedni minimalny czas podsychania pierwszej warstwy (to już kwestia wprawy i wyczucia). Co do szlifowania wyschnietej powierzchni to oczywiśice lampa halogenowa i ostry kąt padania światła (wszystko widać jak na dłoni nawet najmniejsza nierówność gładzi) teraz papier ścierny ewent siatka i można zaczynać nawet od 120-150. Jednak obróbka szlifowania wymaga nie lada wprawy aby ostateczny efekt mnie zadowolił (klienta zadowala zawsze) bez widocznych jakichkolwiek rys po naniesienu świerzej farby.
Polozyłem już tym sposobem 100tki a nawet tysiące metrów i do tej pory żadnej reklamacji nie było, wszyscy klienci zadowoleni i na ich brak nie mogę narzekać.
Dla bardziej wymagajacych klientów istnieje również sposób na wygładzanie gładzie na mokro potem praktycznie bez konieczności jego szlifowania na sucho ale to już inna bajka i pieniążki za usługę.
Pzdr.

Re: Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

ql3k / 193.43.242.* / 2009-06-14 20:22
Ja robię również z halogenem gładź i wychodzi extra. Biorę 16 zeta za metr:)

Re: Gładź na ścianie. Instrukcja obsługi

cloosek / 89.78.234.* / 2008-12-17 22:58
"Wykończenie ścian możemy przeprowadzić sami, lepiej jednak powierzyć je fachowcom, posiadającym wieloletnie doświadczenie."
To zdanie sugeruje, że wszyscy fachowcy mają wieloletnie doświadczenie. Gdybyśmy chcieli wyłowić z różnych fachowców tylko tych z wieloletnim doświadczeniem to czy w tym zdaniu, po "fachowcom", nie powinno nie być przecinka?
 
stempel-mlody / 94.42.65.* / 2009-01-03 21:32
jezeli z jednego metra po szlifie nie bedzie nic wida tzn. ze dobrze zrobione?to totalna bzdura;co autor mial na mysli?trzeba zrobic tak ze nos na scianie i nic nie widac.pozdro
 
martbud / 83.168.86.* / 2009-06-30 22:20
masz racje.teraz inwestorzy przykładaja nos do ściany i szukaja. papiier 60? jesli robiłbym takim pod latex to nic by mi nie przeszło. papier nawet dwusetka
 
;) / 82.210.190.* / 2009-05-27 14:59
z nosem na ścianie to nigdy nic nie zobaczysz;p nawet jak będą dziury
 
po / 93.105.86.* / 2009-02-03 18:20
Witam.Ja gładz robię z żarówką i pretensji nie ma.Pozdrowienia.
 
dominik1205 / 83.26.22.* / 2009-10-12 17:51
ja równiez gładz kłade i nigdy nie widziałem zeby ktos przykładał nos do sciany ewentualnie łate 2 metrową heh:)a jezeli chodzi o docieranie to najlepszym sposobem jest chyba lampa chalogenowa ustawiona pod ostrym kątem do sciany wtedy widac wszystkie nierównosci
 
Gość 100% / 46.112.67.* / 2011-02-12 17:22
NO cóż. Mam kilkuletnie doświadczenie z fachowcami za "dychę" Większość przychodzi zarobić, z nie zrobić. Wartość zapłaty jest 100% ale ich wykonanie nie osiąga takiej wartości. Ci fachowcy popracują u kogoś 2 m-ce i zakładają swoje firmy dopierając pijaków i żłobo - obiboków by mieli na ćwiarteczkę wódki. Tacy są dziś fachowcy.
 
ecoway / 83.8.114.* / 2011-08-03 19:47
to prawda ciezko teraz o fachowcow ja stosuje metode mokre na mokre i wychodzi ok
 
kommmmmm / 87.206.1.* / 2011-12-15 19:26
niech was wszystkich diabli za tych fachowców , a gdzie niby są Ci fachowcy , jak ktoś ma trochę pojęcia to poczyta popyta i zrobi , tylko ludzie się tak nauczyli że nigdy nikomu nic nie odpowiada ,,, wchodzi się w stare budownictwo i chcą z dwóch worków gipsu zrobić całe mieszkanie i jeszcze wybrzydzają , niedługo będzie bida , to kafelki znów na cement będziemy kłaść i nikt już na fachowców nie będzie narzekał
 
Artur1983 / 82.160.157.* / 2012-02-05 10:26
Tak juz jest ze przy placeniu wiekszosc narzeka. Co do tematu dolina nidy zdaje sprawe mokro na mokro na koniec gipsar lub ets jesli jest kaska i bardzo ladnie wychodzi. Odrazu Warszawy nie zbudowali i prosze nie zapominac ze w naszym fachu nie ma strachu. Pozdrawiam

Gladz 20zl, Glazura 40zl, g-k 40zl, Malowanie 5zl Tel. 515-347-482 Szczecin
 
Gość124 / 176.111.130.* / 2012-12-01 21:33
Przy płaceniu nie zdarzyło mi się aby ktoś mi narzekał. gładź na mokro mp75 bądź baumit glattputz i ściany nawet na starym budownictwie za pomocą łaty profil (h) i doświadczeniu wychodzą jak lustro.Ludzie oczy przecierają ze zdumienia jak ze starych ścian robi się nowa chata. chętnych z okolic Rybnika,Raciborza zapraszam. tel 884-655-779
 
syty470 / 87.206.18.* / 2013-09-02 21:04
tynkujesz czy gladzisz? bzdura
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">