Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Jak zabezpieczyć dom?

Jak zabezpieczyć dom?

2008-01-02 11:02
Jak zabezpieczyć dom?

Problem zabezpieczenia okna przed włamaniem do domu można skutecznie rozwiązać poprzez zastosowanie... No właśnie, na rynku można spotkać wiele okien o charakterze antywłamaniowym, jednak najczęściej są one mało skuteczne.

Mimo to warto inwestować w zabezpieczenia antywłamaniowe. Stolarkę otworową można zabezpieczyć na wiele sposobów. Jedne są bardziej efektywne, inne mniej.

Jednak należy pamiętać, że każde okno i drzwi można wyłamać, wyważyć i wypchnąć. Wszystko jest jednak kwestią czasu. I to właśnie czas jest naszym największym sprzymierzeńcem, gdyż czym dłużej okna będą forsowane, tym większe są szanse na schwytanie ,,nieproszonego gościa".

Oferta rynkowa zabezpieczeń opóźniających włamanie jest bardzo różnorodna. Jest to jednak zazwyczaj opcja dodatkowa, droższa średnio o 30-40 proc. na jednym oknie w porównaniu do rozwiązań standardowych (za pełen zestaw antywłamaniowy). Urządzenia te i mechanizmy mają specjalnie wzmocnione zespoły elementów zamykających i antywyważeniowych, które opóźniają dostanie się do wnętrza naszego domu.

ILE TO KOSZTUJE?
MOCNIEJSZE OKUCIA, PROFILE I SZYBY

Fot. Urzędowski Galux
W oknie zastosowano kilka rozwiązań podwyższających bezpieczeństwo: zwiększono wytrzymałość profilu, wstawiono szybę antywłamaniową klasy P4, a także zamontowano okucia klasy WK-2, które są wyposażone w zaczepy utrudniające podważenie narożników oraz zabezpieczenie przeciw rozwierceniu zamka.
cena okna: ok. 1.400 zł

Pamiętajmy zawsze, że nawet najlepiej zabezpieczone okna nie mogą zostawać uchylone czy nawet niedomknięte, gdyż każdy włamywacz chętnie wykorzysta takie niedopatrzenie i bez problemu dostanie się do środka domu. Dodatkowa konsekwencja naszego zaniedbania będzie taka, że poza stratą mienia, korporacja ubezpieczeniowa nie uzna naszych roszczeń o odszkodowanie za poniesione podczas włamania straty materialne.

ZABEZPIECZENIA

Skuteczna ochrona przed złodziejem wkradającym się do domu przez drzwi balkonowe i okna powinna opierać się na użyciu pełnej oferty antywłamaniowej. W jej skład wchodzą zabezpieczenia wewnętrzne: mocniejsze profile i ramy, dodatkowe przeszklenia, wzmocnione okucia oraz zabezpieczenia zewnętrzne: kraty i rolety (więcej w tekście Za żelazną kurtyną na stronie XX). Uzupełnieniem są różnego rodzaju systemy alarmów elektronicznych.

KLAMKI I ZAMKI

Okna na wysokości klamki stanowią zawsze najmniejszy opór (ze względu na najłatwiejszy dostęp i długość konstrukcji). Dlatego podstawowym zabezpieczeniem każdej stolarki otworowej powinna być klamka na kluczyk z wkładką utrudniającą otwarcie z zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest klamka zintegrowana z mechanizmem ryglującym po wewnętrznej stronie okna.

ZOBACZ TAKŻE:

Drzwi pod lupą
W trakcie ruchu klamki urządzenie automatycznie zamyka bądź otwiera okno.

Ciekawym pomysłem jest także zamek prętowy. Zabezpiecza on przed intruzami poprzez dwa metalowe pręty, które biegną w kierunku dolnej i górnej krawędzi skrzydła.

RAMY I PROFILE

Stabilność ram i okuć decyduje o skuteczności wszystkich zabezpieczeń antywłamaniowych. W tych elementach najważniejszą rolę odgrywają grubość i jakość wykonanej konstrukcji, gdyż są głównymi czynnikami chroniącym przed intruzami.

Można powiedzieć, że czym grubsze okna tym lepsze. Najczęściej są wzmacniane wstawkami z ocynkowanej stali (w przypadku profilów PVC) bądź specjalnie usztywniane i klejone (w przypadku drewna). Ramy i profile dostosowane są do montażu szyb antywłamaniowych różnej grubości i klasy.

SZYBY I FOLIE

Zestaw bezpiecznych szyb powinien w pierwszym rzędzie chronić przed włamaniem, ale ważne jest też aby zabezpieczenia nie ograniczały, ani nie zniekształcały w żaden sposób widoczności. Dlatego wybierając odpowiednią ochronę antywłamaniową powinniśmy mieć na uwadze również komfort widzenia przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Ciepło z kominka
Bezpieczne szyby najczęściej są klejone warstwowo ze sobą żywicą tworząc dwie lub trzy grubości szkła. Pomiędzy nimi umieszczana jest folia z laminatu, która po stłuczeniu szyby utrzymuje wszystkie kawałki razem. Szyby antywłamaniowe oznaczane są sygnaturami od P1 do P9. Im wyższa numeracja tym odporniejsze zabezpieczenie i grubsze szkło.

Pamiętać należy jednak, że szyby z foliami są tylko ochroną opóźniającą dostanie się do wnętrza i używa się ich tylko jako dodatków zwiększających bezpieczeństwo. W przypadku gdy posiadamy oszklenia standardowe, to po konsultacji z producentem profili możemy wymienić je na odpowiednie szkło ochronne. Jest to zabieg niedrogi (o ile wymienia się szyby u producenta, a montażu dokonuje ekipa rekomendowana przez niego) i dlatego wart poniesienia nakładów finansowych.

ZAWIAS W ROGU

Fot. Winkhaus Polska
Zmiana górnego zawiasu, polegająca na umieszczeniu dodatkowego punktu ryglowania bliżej narożnika okna, w sposób zasadniczy poprawia jego szczelność i odporność na włamanie.

OKUCIA

Mechanizmy ruchome w postaci czopów, docisków, grzybków antywyważeniowych i zaczepów powinny zatrzymywać włamywaczy przed forsowaniem konstrukcji okiennej i nie poddawać się napieraniu i podważaniu. Dlatego ważne jest, aby nie zostały one wykonane z kruchych metali, tylko ze stali szlachetnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Ekstaza pod prysznicem
Obecnie producenci stolarki otworowej najczęściej oferują dwa standardy okuć antywłamaniowych różniące się między sobą ilością elementów wyważeniowych (np. czopów). Mechanizmy te utrudniają wyważenie okna poprzez zazębienie się z zaczepem antywyważeniowym bądź czopem.

W przypadku próby wyważenia utrudnią one wyłamanie. Dodatkowym elementem mogą być podkładki utrudniające rozwiercenie śrub mocujących klamkę.

Kolejnym miejscem narażonym na włamanie są zawiasy. Dlatego warto zastosować zamiast typowych uchwytów specjalne zabezpieczenia ryglujące. Pozwalają one zatrzymać włamywacza, ale wiążą się z mniejszym komfortem - wymagają przy uchylaniu okna dodatkowej manualnej pracy związanej z przesuwaniem górnego rygla zawiasowego.

SYSTEMY ALARMOWE

Elektroniczne systemy ochrony nie zabezpieczają okien w sposób dosłowny, a są jedynie ,,wsparciem" dla istniejących urządzeń mechanicznych. Ich skuteczność uzależniona jest głównej mierze od szybkości reakcji sąsiadów i policji bądź od wrażenia dźwiękowego jakie zdoła wywrzeć na ,,nieproszonym gościu".

ZOBACZ TAKŻE:

Tynki we wnętrzu
W skład systemu alarmowego mogą wejść czujki magnetyczne (informują o otworzeniu skrzydła), czujki ruchu (alarmują gdy jest ruch przy oknie), czujki wibracyjne (reagują na stłuczenie szyby). Alarmy są rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym jednakże opartym w głównej mierze na reakcji osób postronnych.


Fot. Glaspol Saint-Gobain

SZYBA Z PĘTLĄ ALARMOWĄ

Grzegorz OGIERMAN, menedżer produkt szyby zespolone, Glaspol Saint-Gobain:

SGG Securit Alarm składa się ze szkła hartowanego oraz naniesionej techniką sitodruku pętli alarmowej przewodzącej prąd elektryczny wraz z dolutowanym do jej końców przewodem alarmowym zakończonym wtyczką.
Zasada działania opiera się na właściwościach szkła hartowanego. Szyba ze szkła hartowanego, bez względu na miejsce uderzenia ostrym narzędziem powodującym zniszczenie, pęka na drobne, nieostre kawałki na całej powierzchni tafli.
Następstwem tego jest zniszczenie pętli alarmowej naniesionej na szybie techniką sitodruku. W wyniku zniszczenia pętli zostaje przerwany obwód elektryczny i wyzwolony zostaje alarm.
Produkt stanowi alternatywę zarówno z punktu widzenia cenowego jak i funkcjonalnego dla tradycyjnych rozwiązań urządzeń alarmowych.
Właściwości tego produktu pozwalają zastąpić tradycyjną czujkę zbicia szkła oraz czujkę wibracyjną w jednym rozwiązaniu funkcjonalnym.
Produkt posiada klasę urządzenia alarmowego C (profesjonalną) - oznacza to, że może być stosowany nawet przy zabezpieczaniu sklepów jubilerskich, muzeów i banków.

Powiązane tagi:
zamek zabezpieczenie alarm okno okucie klamka szyba


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Jak zabezpieczyć dom?

romeob / 89.73.74.* / 2015-10-28 17:54
no włamywacze nie spią, oni nie mają wakacji. Fajnie że ciagle powstaja nowe sposoby zabezpieczen domu, a to drzwi antywłamaniowe, a to kamerki, a to fotopułapki: www.spy-center.pl/fotopulapka-z-podczerwienia-tv-52m-p-178.html no trzeba byc krok przed włamywaczami.
 
imkk / 31.61.139.* / 2015-11-20 16:45
U nas są solidne drzwi vox z dobrymi zamkami i wizjerem cyfrowym.

Re: Jak zabezpieczyć dom?

stefan w / 79.187.164.* / 2011-12-08 09:30
Dom bez alarmu to zaproszenie dla włamywaczy! Prosty system zabezpieczający nie jest wbrew pozorom drogi, np: http://allegro.pl/zlodziej-nie-swietuje-zestaw-alarmowy-inim-satel-i1982226769.html
Jutro taki zestaw będzie montowany u mnie w domku w Zielonej. Szkoda ze zapłaciłem ponad 300zł więcej niż na tej aukcji.

Re: Jak zabezpieczyć dom?

www.pssystem.pl / 178.181.15.* / 2011-05-07 19:35
Każdy obiekt jest inny i odpowiedni dobór urządzeń ma duże znaczenie. Wpływ na wybór systemu ma np rozkład elementów wyposażenia wnętrza oraz wiele innych czynników. Jeśli potrzebujesz fachowej porady zapraszamy do kontakt www.pssystem.pl

Re: Jak zabezpieczyć dom?

beziii / 2010-09-07 22:34 / portfel
Systemy alarmowe w dzisiejszych czasach sa juz bardzo tanie i kazdy moze sobie na nie pozwolic. W razie czego chetnie pomoge w doborze odpowiedniego we wroclawiu 665 440 780

Re: Jak zabezpieczyć dom?

nikita12 / 2009-12-22 10:25
Ale tak na serio - jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Mam taki dylemat od dłuższego czasu, bo chcę zamontować alarm i kilka kamer dookoła domu. Niestety nie wiem jak się do tego zabrać, gdzie zamówić sprzęt i oczywiście jaki sprzęt będzie najlepszy.
 
pssystem_com_pl / 2010-05-05 11:55
Jaki alarm? Nie ma większego znaczenia.... Czy będzie to SATEL, PARADOX, ELKRON, DSC, SIEMENS, BOSCH nie ma różnicy. Najważniejsze żeby dobrać odpowiedni system do odpowiedniego obiektu. To troche tak jak z garniturem dla faceta. Można mieć ARMANI ale niedopasowany nie będzie ładny. Najlepiej zawsze wezwać fachowca lub podesłać mu projekt budynku i chociaż na tej podstawie dobrać odpowiednie urządzenia i ich ilości. Oczywiście dochodzi do tego aspekt finansowy. Należy jednak pamiętać, że trzeba zabezpieczyć wszystkie pomieszczenia do których można dostać się z zewnątrz przez drzwi lub okna. Niekiedy nawet trzeba ująć coś więcej, np czujniki gazu, dymu, zalania itd... O tym wszystkim centrala może powiadamiać lub nie... Wszystko zależy od nas i od zasobności naszej kieszeni dla odpowiedniej ilości i jakości poszczególnych elementów systemu. Jakość urządzeń oraz ich źródło pochodzenia jest szczególnie ważne jeśli chodzi o stabilność pracy całego systemu czyli o nasz spokój:o)

Re: Jak zabezpieczyć dom?

Realista / 83.5.142.* / 2008-01-07 18:49
Najlepsza jest "Tarcza antyrakietowa z USA".
 
# / 212.219.233.* / 2008-05-17 15:35
Badz powazny
 
arturo59 / 83.24.156.* / 2009-08-04 16:26
zabezpiecz dom jak PENTAGON-i tak zostaniesz zaatakowany przez intruza zwanym ZLODZIEJEM-klawisznikiem w SLANGU tego starego zawodu jak PROSTYTUTKA(stoi pod latarnia ,macha torebka i jest zielone) to ona ale nie z tej ziemi
 
nikita12 / 2009-12-30 11:34
Ja zakupiłam w delta.poznan.pl specjalne kamery monitoruące i alarmy. Dopóki nie miałam tego sprzętu nie zdawałam sobie sprawy z tego, że złodzieje tylko czekają na to żeby coś ukraść i się włamać. Dopiero jak zdarzyło się włamanie, to poszlismy po rozum do głowy i zakupiliśmy odpowiedni sprzęt.
 
amanda78 / 80.238.108.* / 2012-08-28 13:58
Z pewnością najważniejsze jest również ubezpieczenie mieszkania. Mamy teraz bardzo dużo róznych ofert ubezpieczycieli, wiec jest z czego wybrać. Ja postawiłam na ubezpieczenie mieszkania w Generali.
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">