Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

Autor: Małgorzata Koziel | 2009-07-22 08:56

Moda na kuchnie niekuchenne nie przemija. Chodzi przede wszystkim o to, żeby meble nie przypominały tradycyjnej kuchni z nudnym ciągiem szafek dolnych i wiszących, a co gorsza, po obu stronach.

Nie oznacza to oczywiście, że kuchnia ma upodobnić się do salonu. Raczej do przestrzeni studyjnej, krajobrazu pomiędzy teatrem awangardowym a laboratorium współczesnego alchemika.

Starania te dotyczą zarówno form mebli, jak i detali. A więc współczesne, modne meble kuchenne nie wyglądają jak szafki. Najczęściej to po prostu dwie lub trzy olbrzymie bryły geometryczne (wysoko ścienna szafa- -kredens, zblokowane szafki, wyspa), kojarzące się tajemniczymi monolitami rzuconymi przestrzennie. Materiały: kamień (piaskowiec, granit, marmur) czy beton polerowany wzmagają to wrażenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Modne kolory

W przypadku kolorystyki mebli kuchennych, na topie są zarówno zestawy w ciemnym, jak i w jasnym wybarwieniu. Niekiedy kolorystyka jest skontrastowana w niedużych proporcjach - meble są jasne - beżowe, kremowe lub białe, natomiast blat o znacznej grubości (np. 6 cm, 8 cm) - czarny lub ciemnobrązowy.

Ciekawą estetykę kolorystyczną prezentują jasne programy kuchenne, ozdobione elementami stalowymi czy aluminiowymi (listwy, obrzeża, cokoły, uchwyty, ramy). Całość robi wówczas wrażenie skrajnego minimalizmu, nie tkniętego jakąkolwiek barwniejszą plamą.

Tę stylistyczną przezroczystość akcentują również często szklane elementy, tj. półki, samotnie wiszące nad blatem. Modne są również kolory ziemi oraz ciepłe odcienie - cappucino, cafe latte, karmel. Zauważa się także wzrost zainteresowania kolorami energetyzującymi: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, szafranowym, intensywnym zielonym.

ac">

A jednak Prowansja

Wśród kuchni klasycznych nadal powodzeniem cieszą się modele nawiązujące do stylistyki rustykalnej - prowansalskiej, angielskiej (łączenie prostych form z elementami dekoracyjnymi, rzeźbionymi, frezowanymi + specyficzna kolorystyka pastelowa, rozmyta, efekty przecierki, patynowanie). Niekiedy spotyka się zestawianie dwóch odmiennych stylistyk.

Oko w ciemności

Wciąż kluczową rolę dekoracyjną, nastrojową i funkcjonalną w meblach kuchennych odgrywa oświetlenie, pojawiające się, w pewnym sensie, w najmniej oczekiwanych miejscach: jako oświetlenie wewnątrz szuflad, podświetlone uchwyty, podkreślające horyzontalną linię brył, czy listwy - świetlne dekoracje montowane na zewnątrz szafek.

Do bardziej popularnego oświetlenia mebli kuchennych należą m.in. punkty świetlne na cokole wyspy, świetlówki w aluminiowych panelach przeznaczone do oświetlania blatu roboczego, lampki LED umieszczane w różnych miejscach (nad półkami, na ściance szafki) oraz szklane półki świetlne. Oświetlenie nie tylko akcentuje formę mebli, imponującą grubość półek, ale też wydobywa głębię barw.

W przypadku frontów na wysoki połysk, w intensywnym, energetyzującym kolorze, oświetlenie sprawia, że mebel iskrzy się blaskiem, kolorem, prezentując gładką, nieskazitelną powierzchnię lakierowanych frontów i jednocześnie jej głębię.

KOMENTARZ

Małgorzata Koziel:

Nadal utrzymuje się generalny podział na kuchnie w stylistyce tradycyjnej oraz nowoczesnej. W tej pierwszej przede wszystkim zauważa się sporo mebli inspirowanych tradycją angielską lub prowansalską. Wobec tego modne są meble kuchenne o jasnym wybarwieniu, często malowane kryjącą farbą na kolor kremowy, niekiedy z patyną, efektami starzenia.
Płyciny frontów są drewniane, oparte na konstrukcji ramowej, dodatkowo zdobione frezami. Uzupełnieniem tej stylistyki są uchwyty metalowe, z patyną, imitujące kute, albo ze wstawkami z porcelanki. W drugim nurcie stylistycznym - minimalizmie, dominują proste płyciny, fornirowane egzotycznymi gatunkami drewna: zebrano, mahoniem. Do tego metalowe - aluminiowe lub stalowe - ramki, szklenia matowe, uchwyty bardzo proste, geometryczne, kanciaste.
W tego rodzaju kuchniach stosowane są okapy stalowe, ewentualnie łączone ze szkłem. Klienci zamawiają również kuchnie łączące w sobie obie stylistyki: kremowe meble + stalowe, o zdecydowanie nowoczesnej linii sprzęty AGD. Zauważam, że zaczynają wracać do łask kuchnie drewniane, bejcowane lub malowane transparentnie.

ZOBACZ TAKŻE:Małgorzata Koziel


Powiązane tagi:
meble design kamień drewno kuchnia stół półki blat szafki granit


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

klarra / 2011-11-29 11:07
zdecydowanie wolę stawiać na tradycję przy wyborze mebli, nowoczesność może szybko wyjść z mody, a mebli mają być na lata

Re: Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

Ania_Z / 82.146.224.* / 2011-11-28 20:23
Zachęcam do skorzystania z usług sklepu www.extrapunkt.pl Posiadają oni w swoim asortymencie duży wybór mebli kuchennych. Ja osobiście cenię sobie prostotę i elegancję, dlatego wybrałam takie: http://www.extrapunkt.pl/kuchnia-kimi-2/3125/produkt.htm

Re: Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

nikita12 / 2009-11-13 18:37
Ja stawiam na nowoczesność podobnie w kuchni jak i w jadalnii. Meble kuchenne powinny być nowoczesne, ale i funkcjonalne, bez zbendnych dekoracji, ale i eleganckie. W jadalni stawiam również na elegancje i prostotę. Kupiłam sobie stół i krzesła na myin.pl. Tam właśnie można dostać meble w nowoczesnym design. Polecam kazdemu taki styl.

Re: Kuchenne meble - tradycja czy nowoczesność?

Piotr Nowacki / 2009-08-04 10:36
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia kuchennego sa paski powerled pod szafki kuchanne,
różnorodnośc barw, oraz dosyć wydajny efekt świetlny z pewnością pozwili kazdemu znaleśc cos dla siebie.
Mały pobór mocy takiego paska, a co za tym idzie jego enegooszczednść jest dodatkowa zaletą.
>> ---------------------------
>>
>> Piotr Nowacki
>>
>> Nowoczesne oświetlenie
>>
>> http://www.spotline.tomix.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">