Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Panele laminowane - montaż i pielęgnacja

Panele laminowane - montaż i pielęgnacja

2009-01-05 12:26 1/2

Panele laminowane to trwały, prosty w montażu i łatwy do utrzymania w czystości materiał podłogowy.

Produkowane są na bazie przetworzonego drewna, które stanowi 99 proc. ich składu (wyklucza to więc raczej możliwość stosowania paneli laminowanych w pomieszczeniach mokrych, takich jak na przykład łazienka).

Głównym komponentem paneli jest płyta HDF. Wióry drewniane są poddane obróbce mechanicznej, a następnie, po dodaniu komponentów chemicznych - sprasowane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. W efekcie powstaje płyta o dużej twardości i gęstości.

Płyta pokryta jest warstwą dekoracyjną, która nadaje panelom wygląd naturalnego drewna, powierzchnia wykończona jest specjalnym materiałem chroniącym panele przed ścieraniem. Z kolei spód zabezpieczony jest papierem stabilizującym, który niweluje naprężenia i ma za zadanie utrzymać wymiary poszczególnych desek, tak aby nie zmieniały się drastycznie w wyniku zmian temperatury i ciśnienia.

Gotowa płyta jest następnie cięta na mniejsze deski (o wymiarach zbliżonych do paneli, które kupujemy w sklepie), w których frezowany jest system łączenia.

- Panele firmy Tarkett łączy się bez użycia kleju, a wszystkie zamki zabezpieczone są substancją na bazie silikonu, tak aby zminimalizować wpływ wilgoci - wyjaśnia Tomasz Kocot z firmy Tarkett Wykładziny.

 

Do wyboru, do koloru

Podłogi laminowane dostępne są w wielu oryginalnych wzorach, które różnią się wymiarami (większość popularnych paneli dostępnych na rynku ma długość od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu centymetrów), strukturą powierzchni, barwą oraz wyrazistością usłojenia, a także cechami użytkowymi, takimi jak grubość czy klasa ścieralności. No i oczywiście ceną (najpopularniejsze panele kosztują od ok. 30 zł/m2 do ponad 100 zł/m2).

W pomieszczeniach o klasycznej aranżacji, nawiązującej do tradycji i natury, doskonale sprawdzą się panele podłogowe w jaśniejszej kolorystyce, imitujące drewno dębu, buku czy wiązu. Wyraźne usłojenie oraz widoczne sęki sprawiają, że panele laminowane urzekają prostotą oraz naturalnością, przez co - na pierwszy rzut oka - trudno odróżnić je od prawdziwego drewna.

Na zdjęciu: KRONOPO DĄB ONTARIO

Fot. Kronopol

Ponadto jasne panele zwiększają optycznie powierzchnię podłogi, nadając całemu wnętrzu lekkość i przestronność. Delikatna tonacja paneli będzie dobrze współgrać z ciemnymi meblami, tworząc wyrazisty kontrast.

- Wśród podłóg laminowanych imitujących tradycyjne gatunki drewna dużą popularnością cieszą się jasne panele o wyraźnym usłojeniu przypominające naturalne deski podłogowe. Klienci salonów RuckZuck chętnie wybierają takie wzory, jak Buk deska, Dąb Cardiff, Jawor polski i Wiąz deska - mówi Damian Homola, dyrektor handlowy sklepu partnerskiego sieci RuckZuck.

Z kolei panele w ciemniejszej kolorystyce doskonale wkomponują się w nowoczesne wnętrza, podkreślając oryginalność aranżacji. Ciepłe barwy podłogi będą współgrać z pastelowymi kolorami ścian, czyniąc wnętrze mieszkania bardziej przytulnym.

Panele o nietypowej mozaice barw i oryginalnej kolorystyce (na przykład dąb palony, orzech włoski czy wenge) sprawdzą się w pomieszczeniach o nowoczesnej aranżacji, które ożywią i nadadzą oryginalności. Ostatnio coraz większą popularność zyskują panele laminowane imitujące egzotyczne, mało popularne dotychczas gatunki drzew.

- Coraz bardziej popularne staje się stosowanie różnych rozmiarów desek - mówi Olga Wróblewska z firmy Egger Polska. - W tym obszarze Egger wprowadził już z powodzeniem podłogę laminowaną imitującą parkiet - kolekcję Feelwood, gdzie postawiono na drewno egzotyczne a klasyczne wzory buka i wiśni zastąpione zostały przez wenge i doussie.

Jeżeli zaś chodzi o parametry użytkowe, to dostępne na rynku panele mają grubość od 6 do 12 mm.

- Kupując panele powinniśmy mieć na uwadze, że grubość paneli decyduje o wytrzymałości podłogi - mówi Jędrzej Kasprzak z firmy Kronopol. - Im więcej ciężkich mebli i innych akcesoriów chcemy na podłodze postawić, tym większa powinna być grubość paneli.

Z kolei wytrzymałość powierzchni podłóg laminowanych na ścieranie określa tzw. klasa ścieralności.

 
Podział paneli ze względu na klasę użytkową i ścieralności:
- klasa 31, AC-3 (przeznaczenie: powierzchnie mieszkalne, lokale użyteczności publicznej o niskim natężeniu ruchu; nie zaleca się stosowania paneli podłogowych AC3 w pomieszczeniach typu biura, sklepy, sale lekcyjne),
- klasa 32, AC-4 (przeznaczenie: powierzchnie mieszkalne o dużym natężeniu ruchu, powierzchnie komercyjne o średnim natężeniu ruchu)
- klasa 33, AC-5 (przeznaczenie: powierzchnie mieszkalne o najwyższym natężeniu ruchu, powierzchnie komercyjne o wysokim natężeniu ruchu).
Klasy AC-3, AC-4 i AC-5 informują o wytrzymałości paneli podłogowych na ścieranie (im wyższa klasa, tym podłoga bardziej odporna). Z kolei klasy 32, 32, 33 informują o wytrzymałości paneli na ścieranie oraz o odporności na uderzenia (gęstość) - im wyższa klasa tym podłoga bardziej wytrzymała. W praktyce klasa 31 to przeważnie AC-3, klasa 32 - to AC-4 a klasa 33 - to AC-5.

Powiązane tagi:
drewno podłogi panele panele laminowane kronopol


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">