Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Połączenie materiałów - wygoda i estetyka

Połączenie materiałów - wygoda i estetyka

2009-01-08 08:48

Aranżacja pomieszczeń przechodnich poprzez ułożenie obok siebie różnego typu okładzin to jeden ze sposobów na wygodną i estetyczną podłogę. Jednak aby osiągnąć idealny efekt wizualny należy zastosować pomiędzy nimi odpowiednie rozwiązania łączące oba materiały.

WYGODA

arch. Tadeusz SPASIŃSKI, pracownia architektoniczna Spata-Art:


Przy pomocy listew przypodłogowych można łączyć wszystkie okładziny, pytanie tylko czy warto je zawsze stosować, nie każdy system bowiem wymaga ich użycia. Poza tym każda z okładzin ma sobie tylko przypisane rodzaje listew. Innych się używa do połączeń pomiędzy np. samym drewnem, innych, pomiędzy drewnem, a wykładziną dywanową.

To wszystko zależy też od rodzaju i grubości stosowanych posadzek. Przecież podczas łączenia różnych okładzin zawsze mogą wystąpić nieznaczne różnice poziomów pomiędzy nimi - każda z nich ma różne grubości.

O ewentualności wystąpienia takich problemów z reguły powinno się myśleć już na etapie projektu, jednak nie każdy o tym pamięta. Problem ten można też rozwiązać za pomocą specjalnych listew wyrównujących - oczywiście, jeśli różnica poziomów nie jest zbyt duża. Zdarza się jednak, szczególnie podczas łączenia materiałów o dużej różnicy grubości np. drewna z wykładziną, drewna z płytami kamiennymi, że jeśli nie zapobiegniemy temu jeszcze na etapie projektowania, w późniejszym używaniu może to być bardzo uciążliwe. Istnieje jeszcze inna możliwość wyrównania poziomów pomiędzy dwiema posadzkami, lecz nie da się jej już zastosować w przypadku łączenia ich w jednym pomieszczeniu.

Natomiast jeśli w dwóch sąsiednich pomieszczeniach są inne posadzki, które łączą się z sobą w okolicy przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego, wówczas różnice poziomów można zlikwidować za pomocą kamiennego, bądź drewnianego progu, który będzie fazowany na odpowiedniej długości - ok. 30-35 cm.

ESTETYKA

Małgorzata KOZIELSKA, specjalista ds. promocji i marketingu firma Effector:

Wykończenie domu jest etapem budowy, od którego zależy końcowy efekt wizualny całego wnętrza. Od tego jakich materiałów użyjemy do tego celu zależeć będzie nasze późniejsze samopoczucie oraz komfort mieszkania. Źle wykończone podłogi czy płytki, w znacznym stopniu obniżają estetykę wnętrza.

Dlatego idealnym rozwiązaniem są listwy wykończeniowe na bazie szerokiej gamy kształtowników aluminiowych i mosiężnych. Służą one do wykończenia podłóg pokrytych różnymi materiałami, jak wykładziny, panele, parkiety podłogowe oraz glazura i terakota.

W obszarze tym zdecydowanie najważniejszym elementem, definiującym produkt i poziom jego akceptacji, jest wnoszony efekt estetyczny, wizualny, kreowanie i współtworzenie wartości, poczucia komfortu, bezpieczeństwa i funkcjonalności przestrzeni (niezależnie czy jest to przestrzeń prywatna, czy komercyjna).

Ciekawą propozycją do aranżacji wnętrz mogą być produkty z serii Effect Multi. Są to profile o konstrukcji dwuczęściowej - składające się z aluminiowej bazy i montowanej na niej części dekoracyjnej, nienaruszonej w żaden sposób ze względu na montaż. Profile są dostępne w klasycznych kolorach anodowanych i w całej palecie oklein drewnopodobnych.

Fot. Effector

Powiązane tagi:
połączenie design drewno wnętrze podłoga wykładzina panele deska


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">