Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Dobre rady dla najemców i wynajmujących

Dobre rady dla najemców i wynajmujących

Autor: Małgorzata Kędzierska-Urbaniak, (wynajem.pl) | 2009-10-13 07:11


Wynajmujący i najemca - to dwie równoprawne - tak przynajmniej powinno być - strony umowy najmu lokalu mieszkalnego.

Pierwszy zobowiązuje się oddać na czas określony lub nieokreślony najemcy lokal mieszkalny do używania, drugi natomiast zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Zobowiązania niby proste, ale okazuje się, że kłopotów związanych z wynajmowanym mieszkaniem nie brakuje.

Przełom września i października to gorący okres na rynku wynajmu mieszkań. Bardziej przezorne osoby rozpoczęły poszukiwanie lokum już w czerwcu, ale zdecydowana większość dopiero teraz myślami powróciła do studenckiego życia.

JAK BEZPIECZNIE WYNAJĄĆ MIESZKANIE - CZYTAJ PORADNIK MONEY.PL

Znalezienie mieszkania to jednak nie koniec. Warto, by wynajmujący i najemca zadbali także o dobre relacje i wzajemnie się szanowali. Poniżej kilka wskazówek, których przestrzeganie sprawi, że wynajem mieszkania stanie się dla obu stron przyjemniejszy.

Najemco...

Płać terminowo czynsz

Terminowe płacenie czynszu należy do podstawowych obowiązków najemcy mieszkania. Czasem zdarza się, że wskazany przez wynajmującego termin jest bardzo niekorzystny (przed wypłatą pensji rodziców bądź naszej) - w takiej sytuacji można spróbować wynegocjować korzystniejszy termin zapłaty czynszu.

Przestrzegaj zasad porządku domowego

Należy zachowywać się tak, aby nie utrudniać życia ani współlokatorom, ani sąsiadom. Warto pamiętać, że wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu wiąże się z tym, że wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Drobne naprawy to Twój obowiązek

Wielu osobom wydaje się, że dbanie o lokal należy do właściciela nieruchomości, ale to właśnie najemca musi dbać o właściwy stan techniczny i higieniczno-sanitarny pomieszczeń. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja np. podłóg, posadzek, okien czy wbudowanych mebli. Do niego należy także malowanie, tapetowanie oraz naprawa uszkodzeń tynków ścian i sufitów.

Masz wątpliwości - porozmawiaj z właścicielem

Nie wszystkie zasady muszą być uregulowane w umowie i zdarza się, że w niektórych sprawach potrzebna jest dodatkowa zgoda właściciela mieszkania. Dotyczy to chociażby dokonywania ulepszeń w lokalu czy też podnajmu mieszkania lub jego części. Kiedy tylko pojawią się wątpliwości, warto porozmawiać z wynajmującym. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Właścicielu...

Szanuj swoich najemców

Pod żadnym pozorem wynajmujący nie może wejść do mieszkania pod nieobecność najemców. Takie zachowanie, poza tym, że jest zupełnie niestosowne, grozić może także oskarżeniem w przypadku zaginięcia jakiejś rzeczy domownika. Jeśli właściciel chciałby mieć kontrolę nad własnym lokalem, może zapisać w umowie, że na przykład raz w miesiącu, po uprzednim zapowiedzeniu się, będzie chciał do niego wejść i sprawdzić stan mieszkania.

Podwyższ czynsz zgodnie z prawem

Wynajmujący może podwyższyć czynsz lub inne opłaty za używanie mieszkania pod warunkiem wypowiedzenia dotychczasowej wysokości najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, zachowując oczywiście termin wypowiedzenia czynszu i opłat, który wynosi 3 miesiące, chyba że w umowie określony jest dłuższy termin (zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów).

Pamiętaj o rewaloryzacji kaucji

Kaucja z reguły jest równoważna miesięcznemu czynszowi, ale zgodnie z prawem można ustalić nawet jego 12-krotność. Jest ona wykorzystywana przy pokrywaniu ewentualnych szkód lub w przypadku, gdy ktoś nie uregulowałby czynszu. Trzeba pamiętać o tym, że kaucja rewaloryzuje się, co oznacza, że podwyżka czynszu powoduje, że wysokość zwróconej kaucji również musi być wyższa.

Trzeba pamiętać także o tym, że kaucję należy wypłacić (po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu) w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu. Ważne jest także, by pamiętać o tym, że nie można korzystać z kaucji przy remontach zniszczeń, które właściciel sam by spowodował, gdyby zamieszkiwał w tym lokalu.

Zadbaj o poważne naprawy i remonty

O ile drobne naprawy obciążają najemcę, o tyle poważniejsze naprawy i remonty są już obowiązkiem właściciela. Musi on zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, które pozwolą najemcy korzystać chociażby z wody, gazu, ciepła, energii elektrycznej czy wind. Do obowiązków wynajmującego należy także utrzymanie budynku i jego otoczenia w dobrym stanie.

To najważniejsze wskazówki dla najemcy i wynajmującego. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy najemcy niszczą lokal i nie płacą czynszu, ale też po stronie wynajmujących są tacy, którzy nie szanują prywatności lokatorów i stwarzają niepotrzebne problemy. Wszystko zależy od poziomu kultury reprezentowanego przez strony. Jeśli nie będzie wzajemnego szacunku, to nawet ustalenia niewiele pomogą, a wynajem stanie się udręką. Oby takich przypadków było coraz mniej.

Więcej wiadomości z rynku nieruchomości
Budownictwo na Białorusi nie boi się kryzysu
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2009 r. wartość wykonanych robót budowlanych i montażowych na Białorusi wzrosła o jedną czwartą. Mimo globalnego kryzysu gospodarczego, sektor budowlany na Białorusi rozwija się w szybkim tempie.
\"Rodzina na swoim\" psuje rynek?
Po zmianie limitów cenowych, na których opiera się ustawa o dopłatach do kredytów w największych miastach Polski nawet 80 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym kwalifikuje się do zakupu w programie Rodzina na Swoim
Banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych
Banki zanotowały w sierpniu br. spadek sprzedaży (w ujęciu miesięcznym) kredytów hipotecznych oraz kredytów dla przedsiębiorstw.
Mieszkania znikają z rynku. Najszybciej w TrójmieścieMieszkania znikają z rynku. Najszybciej w Trójmieście
W nadmorskiej metropolii niemal 80 proc. oferowanych do sprzedaży, nowych lokali znalazło już nabywców.


Małgorzata Kędzierska-Urbaniak, (wynajem.pl)


Powiązane tagi:
mieszkania nieruchomości czynsz wynajem lokal najemca


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Dobre rady dla najemców i wynajmujących

wladziaaa / 78.8.135.* / 2013-05-29 19:44
kilka ciekawych porad znajdziesz również tutaj: http://wynajmujacy-i-najemca.blogspot.com/

Re: Dobre rady dla najemców i wynajmujących

kamyka / 159.205.69.* / 2012-12-15 22:49
A ja proponuję dla wynajmujących, którzy nie mają czasu albo są zmęczeniu użeraniem się z lokatorami kogoś kto się tym profesjonalnie zajmie - polecam - w końcu śpię spokojnie
http://opiekunmieszkaniowy.host77.pl/

Re: Dobre rady dla najemców i wynajmujących

Uleczka23 / 178.36.29.* / 2011-07-11 19:51
Czy wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz za wynajem ( na umowie jest jasno określona kwota czynszu
najmu) kiedy powodem podwyżki jest wzrost czynszu w spółdzielni?
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">