Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Jak usunąć niechcianą rurę i słup z działki ?

Jak usunąć niechcianą rurę i słup z działki ?

2007-09-24 13:14

Wielu właścicieli działek ma do czynienia z takimi niechcianymi obiektami jak: rura w ziemi, słup telekomunikacyjny czy rów melioracyjny. Grunt z taką wadą trudniej zabudować lub sprzedać.

"Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości" odradza kupno działki z urządzeniami do przesyłu energii elektrycznej.


"Do ich usunięcia lub przesunięcia potrzebna jest zgoda właściciela tych urządzeń, czyli zakładu energetycznego, gazowni, przedsiębiorstwa wodociągowego, operatora telefonicznego czy TV kablowej. Tu jednak najpewniej czeka nas długa droga przez mękę." - czytamy w dzienniku.

Pierwszy krok to sprawdzenie w dokumentacji geodezyjnej, czy urządzenia, których chcemy się pozbyć, widnieją na mapach. Jeśli nie, możemy przypuszczać, że zakład postawił je tam samowolnie. Jeżeli przesiębiorstwo, które użytkuje urządzenia udowodni, że zostały one postawione na podstawie umowy (np. z poprzednim właścicielem) możemy żądać wykupienia terenu pod nimi lub ustalenia czynszu za korzystanie z gruntu.

Bywa jednak, że przedsiębiorstwo nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego prawa do korzystania z terenu. Powinno więc usunąć swoje urządzenia na żądanie właściciela działki.
To jest jednak bardzo kosztowne i firmy starają się albo doprowadzić do ugody, albo do ustanowienia tzw. służebności za wynagrodzeniem.

"Służebność wiąże się jednak z tym, że o każdej porze dnia i nocy urządzenia muszą być dostępne dla pracowników przedsiębiorstwa. Nie każdy właściciel gruntu sobie tego życzy. Pozostaje mu wtedy droga sądowa" - czytamy w dzienniku.

Właściciele mogą się też domagać wykupu terenu zajętego pod urządzenia, jeśli są one warte więcej niż grunt lub też w istotny sposób uniemożliwiają właścicielowi korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem.

Inne warunki rozwiązywania sporów między właścicielami a przedsiębiorstwami pojawią się wraz z wprowadzeniem tzw. służebności przesyłu. Projekt ustawy jest w Sejmie
Powiązane tagi:
nieruchomość właściciel służebność przesyłu działka grunt


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Jak usunąć niechcianą rurę i słup z działki ?

tomekcracov / 2012-04-15 13:57
Witam , chiałbym usunąć słup telefoniczny z działki i złamać linie wjakiej obecnie idzie kabel.
Od czego zacząć? DDzwonić do Tpsa czy udać sie do nich??/ Tam gdzie stoi słup , czyli na środku działki ma stać mój dom i mam problem!

Re: Jak usunąć niechcianą rurę i słup z działki ?

gosc1 / 83.2.136.* / 2010-05-22 12:12
Chciałbym napisać Ci o możliwości uzyskania pieniędzy w związku z odszkodowaniami od firm przesyłowych. Jeśli masz działkę, na której są jakieś urządzenia przesyłowe (słupy energetyczne, stacje transformatorowe, gazociągi itp.) możesz uzyskać spore pieniądze. Nie mówi się o tym głośno, ale są firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu takich odszkodowań.
Link: http://www.nagrodanabank.pl/linkform/generate/partner/41767/product/25
Dzięki tej stronie możesz uzyskać bezpłatną analizę i konsultację czy możesz liczyć na takie odszkodowanie oraz profesjonalną pomoc w odzyskaniu Twoich pieniędzy. Na pewno warto się skontaktować i bliżej poznać ten temat.
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">