Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

"Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

"Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

2013-05-13 15:47
"Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?
fot: Donat Brykczyński/Reporter

W Polsce brakuje długofalowej polityki mieszkaniowej rządu - uważają deweloperzy. Ich zdaniem program Mieszkanie dla młodych problemu nie rozwiąże. Według analityków, pomimo wad, może być on szansą dla osób, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania.

Jutro projektowanym programem Mieszkanie dla młodych ma się zająć rząd. Jest to kontynuacja wygasłego w ubiegłym roku programu Rodzina na swoim. Ma potrwać pięć lat i w pierwszym roku działania będzie kosztować budżet państwa 600 mln zł. Według szacunków resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, będzie mogło z niego skorzystać około 36 tys. rodzin rocznie.

Program ma być skierowany do młodych: małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma dziecko, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Zdaniem dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Jacka Bieleckiego, do tej pory rządowe programy mieszkaniowe wspierające własność przynosiły więcej szkód niż pożytku. - Zwiększały presję na rynek nieruchomości w momencie dobrej sytuacji, a hamowały go w przypadku, gdy nie było koniunktury - powiedział Bielecki. W jego opinii w ten sposób na rynek oddziaływał program Rodzina na swoim i podobnie może być z Mieszkaniem dla młodych .

- W tym roku nie działa żaden program mieszkaniowy, a rynek całkiem dobrze sobie radzi - ocenił dyrektor generalny PZFD. Bielecki zwrócił uwagę, że objęte dopłatą państwa limity ceny metra kwadratowego mieszkania będą ustalane przez wojewodów, pod presją sytuacji budżetowej. Jak mówił, w przypadku RNS takie parametry w jednym mieście dotyczyły 70 proc. mieszkań, a w innych tylko 10 proc.

Czytaj więcej Czekając na MdM. Deweloperzy kuszą ulgami Budowlańcy nie zamierzają bezczynnie czekać i sami wychodzą z propozycjami, które w pewnym stopniu niwelują brak wsparcia państwa. Dyrektor generalny PZFD podkreślił, że program jest adresowany do młodych, których może być nie stać na kredyt. - Jeżeli osoba na starcie nie ma wkładu własnego w wysokości 10 proc. ceny mieszkania, to od razu rodzi się pytanie, czy będzie ją stać na spłatę kredytu. To jest ryzykowne dla takich osób, ale też dla banku i całej gospodarki - powiedział.

Według niego w Polsce brakuje długofalowej, konsekwentnej polityki mieszkaniowej rządu. Jak mówił, podstawowym błędem dotychczasowych programów jest wspieranie własności. - Mamy za dużo własnościowych mieszkań w stosunku do możliwości wynajmu lokali. W krajach rozwiniętych takich jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia czy Wielka Brytania, znaczna lub większa część mieszkań to tzw. czynszówki - podkreślił.

Bielecki zauważył, że w Polsce 85 proc. mieszkań stanowią lokale własnościowe. Podobnie jest w takich krajach jak Grecja, Bułgaria czy Rumunia. - Jesteśmy więc po stronie państw, które nie są liderami cywilizacyjnymi i gospodarczymi - powiedział.

W ocenie dyrektora generalnego PZFD, rozwój budownictwa czynszowego w Polsce blokuje ustawa o ochronie praw lokatorów. - Wynika z niej, że jeżeli lokator przestaje płacić za mieszkanie, bądź je dewastuje, to nie można się go pozbyć, dopóki gmina nie udostępni mu lokalu zastępczego. Tak długo, jak ta ustawa będzie funkcjonowała w obecnym kształcie, wynajem mieszkań w Polsce będzie ryzykowny - powiedział. Zdaniem Bieleckiego budownictwo czynszowe wymaga zachęt ekonomicznych, które obniżyłyby koszty wynajmu.

Rządowy projekt dopuszcza możliwość wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po jakimś czasie sfinalizowania z nim transakcji zakupu mieszkania. W tym zapisie też są pułapki. Co będzie w przypadku, jeżeli po paru latach nabywca powie, że rezygnuje z takiej możliwości. Nieporozumieniem jest to, by ustawowo regulować takie sprawy - zaznaczył Bielecki.

Czytaj więcej Odbicie na rynku mieszkań? Ceny idą w... Po miesiącach spadków w ubiegłym roku, ceny w niektórych miastach wzrosły. Analitycy z którymi rozmawiała uważają, że Mieszkanie dla młodych jest szansą dla osób, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania. Nie zapominają jednak o wadach tego programu.

Analityk rynku nieruchomości Home Broker Bartosz Turek, mówiąc o zaletach tego programu wskazał, że projekt zakłada taki sam limit powierzchniowy dla osób samotnych, jak i rodzin. Przypomniał, że w Rodzinie na swoim norma metrażowa dla osób samotnych wynosiła 50 m kw., a dopłata dotyczyła maksymalnie 30 m kw.

Według Turka, wadą programu jest to, że nie obejmuje on mieszkań kupowanych na rynku wtórnym, a także domów. Ocenił ponadto, że osoby samotne, korzystające z programu, będą miały ratę kredytu niższą o 10 proc. niż w przypadku kredytu standardowego. Tymczasem - jak mówił - w poprzednim programie rata była niższa nawet o połowę przez pierwszych osiem lat.

W ocenie Turka, w księgowym ujęciu rodziny z dziećmi powinny skorzystać bardziej z pomocy państwa, niż bezdzietne. W "Rodzinie na swoim" nawet bezdzietne rodziny były w grupie uprzywilejowanej - dodał.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że programom wspierającym zakup mieszkania przez młodych ludzi należy zawsze kibicować. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. - Młodzi ludzie, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji na rynku pracy, nie mają środków na wkład własny mieszkania i ograniczone możliwości zaciągnięcia kredytu w banku. A przecież banki stosują bardziej restrykcyjne kryteria niż kilka lat temu - zaznaczyła. Dodała, że problem z uzyskaniem kredytu w banku może okazać się podstawową barierą skorzystania z tego programu.

Turek zwrócił uwagę, że prawdopodobnie od przyszłego roku Komisja Nadzoru Finansowego będzie wymagała wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu. Teraz nie ma takiego obowiązku. Jak mówił, zaletą programu Mieszkanie dla młodych jest to, że dofinansowuje kredyt, a nie odsetki, co może być traktowane jako wkład własny. To zadośćuczyni wymaganiom Komisji Nadzoru Finansowego. A pożyczając mniej od banku, oddamy też mniej - wyjaśnił.

Czytaj więcej w Money.pl
"Istotny spadek" cen nowych mieszkań?
W najbliższym czasie nie należy spodziewać się istotnego spadku cen nowych mieszkań - powiedział wiceminister do spraw budownictwa Piotr Styczeń.
Rekord na rynku mieszkań. Ceny spadają
Ceny spadają. Rośnie liczba mieszkań na rynku. Pośrednicy nieruchomości nie chcą jednoznacznie powiedzieć, czy i kiedy zacznie spadać cena metra kwadratowego.
Nowe ceny mieszkań. Stać nas na więcej
Ceny transakcyjne są na poziomie z 2006 roku czyli sprzed górki cenowej.

 


Powiązane tagi:
mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

Zargew / 83.10.14.* / 2013-11-25 10:11
Dzięki za tą informacje. Jest bardzo przydatna.

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

Gas106 / 83.27.9.* / 2013-10-20 09:21
Czy dobry? To zapewne wyjdzie dopiero w praniu, tak mi się zdaje.

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

gotje / 95.41.41.* / 2013-05-28 11:25
Tak naprawdę MdM nie rózni się niczym szczególnym na korzyść od programów deweloperskich, które są teraz - "Wsparcie na starcie" itd. A i warto pamiętać, że jak wejdzie MdM to wejdą też np. nowe regulacje KNF i będzie obowiązywał m.in. próg wkadu własnego.

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

guru122 / 83.29.242.* / 2013-05-16 10:59
Zapomnijcie młodzi, że neoliberalne, siedzące w szponach kapitalistów PełO zrobi wam dobrze. Wszelkie programy pomocowe obliczone są na robienie dobrze dewelom i bankom a nie wam. Wy, z dopłatami, czy bez, i tak zostaniecie niewolnikami z 30 letnimi kredytami. Młodzi, nic tu po was, uciekajcie z tego dzikiego kraju na socjalistyczny zachód. Tu nic dobrego was nie spotka.

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

guru122 / 83.29.97.* / 2013-05-14 13:02
Szansą dla osób, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania, jest spadek ich sztucznie zawyżonych cen, co właśnie, zgodnie ze zdrowymi zasadami ekonomii się dzieje, a nie kolejny program służący podtrzymaniu chorych cen. Szansą dla ludzi których nie stać na zakup mieszkania, jest również tanie budownictwo pod wynajem, typu TBS, które było by realną alternatywą dla mieszkań deweloperskich. Niestety będąca w szponach banków i deweli neoliberalna PO raczej problemów mieszkaniowych Polaków nie rozwiąże.

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

gwito / 80.239.24.* / 2013-05-14 09:16
Moj pomysl na wsparcie mlodych w kupnie pierwszego mieszkania jest nastepujacy:
preferencyjne konta oszczednosciowe dla osob w wieku 18-35 lat, zwolnione z podatku Belki. Oszczedzamy max. do 4 srednich krajowych rocznie, kwota ta jest odliczana od przychodu i nie jest oblozona podatkiem dochodowym. Kwota ta jest wykazywana w corocznym rozliczeniu podatkowym. Po zakupie nieruchomosci i skorzystaniu z tych pieniedzy nalezaloby dostarczyc do urzedu skarbowego akt notarialny. Jesli chcemy wydac pieniadze na inny cel - nalezy zwrocic wszystkie oszczednosci z tego tytulu - zalegly Belka + podatek dochodowy. Plusy rozwiazania:
- nie finansuje bankow,
- nie wplywa bezposrednio na rynek nieruchomosci i nie podnosi cen mieszkan,
- dziala dlugofalowo i jest odporny na politykow,
- promuje ludzi odpowiedzialnych i ulatwia im zaciagniecie kredytu,
- daje bankom wieksza gwarancje splaty zadluzenia (w przypadku kredytu hipotecznego) przez osoby, ktore potrafily regularnie oszczedzac np przez 5 lat,
- odpornosc na spekulacje i kombinatorstwo
- przejrzystosc!!!
Prosze o komentarze...

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

koszmar / 178.36.132.* / 2013-05-13 19:22
kupilismy mieszkanie na rynku pierwotnym w 2008 roku. mamy dalej ponizej 35 lat - czy jest szansa na zalapanie sie do programu??
 
Dan... / 89.77.112.* / 2013-05-14 10:09
Nie wiadomo od kiedy to wejdzie w życie.
 
Radek Poradek / 2013-05-14 14:10
A czy nei miało być że ten cały prorgam "mieszkanei dla młodych" miało już wejść danwo temu? Jak na razie nie widać końca przygotowaniom naszego rządu do wprowadzenia tego rpojektu w życie...

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

Arsen Lippen / 31.175.239.* / 2013-05-13 18:51
A czemu TYLKO RYNEK PIERWOTNY znów lobby dla grup nacisku.?

Banki zarobiły na zawyżaniu marz teraz kolejni zauważyli szanse ?
 
PAndy / 15.211.153.* / 2013-05-14 04:34
Myślę, że chodzi o to, żeby wtórne mieszkania nie zmieniały rąk tylko po to, żeby uzyskać ulgę. Robiąc program na nowe mieszkania stymuluje się ich ilość na rynku i przez to pośrednio wzrasta ich dostępność (pula).
 
oburzony1122 / 213.233.147.* / 2013-05-13 16:13
Nawet po ostatniej podwyżce o 88 złotych nigdy nie będę miał zdolności kredytowej i z najniższą pensją krajową nigdy nie uzbieram na wkład własny.
Zero perspektyw w Polsce....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
Lysy 25 / 77.253.193.* / 2013-05-13 16:58
Powinieneś być zadowolony.
Dzięki temu nie będziesz miał długów.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: "Mieszkanie dla młodych" to szansa, czy kolejny niewypał?

olikio / 195.22.98.* / 2013-05-13 16:08
mam nadzieje ze szansa, chcemy z zona kupic mieszkanie wlasnie w tym programie, w getin banku, mieszkanie z tesciami wykancza nas wszystkich
 
ola z przdszkola / 81.219.201.* / 2013-05-13 22:30
ja też miałam nadzieję- ba nawet pewność że co artykuł na maney.pl naganiacz z opena getina będzie uskuteczniał i tu i na innych portalach tani i tandetny małketing !Żenujący brak profesjonalizmu z twojej strony budzi tylko obrzydzenie do opena getina i pracujących w tych powiązanych ze sobą firmach , magistrów po żażążaniu i małketigu !!!! Ach i ta zagrywka z teściową! Co za chwyt małketingowy! Jak to mówią -KTO TEŚCIOWEJ UNIKA TEGO CZEKA WIZYTA KOMORNIKA!!! -weż se to hasełko w zeszyciku małketigowca zanotuj ty frucowy przepłacony magisterku żżążania i małketigu !!
 
mag 1000 / 83.238.230.* / 2013-05-13 18:27
Uważaj na umowy w getin
 
jesiotr217 / 87.115.45.* / 2013-05-13 17:31
przez takie wpisy i nachalna nagonke nigdy w zyciu nie pojde do getina
skoro kretynow bez pomyslu zatrudniaja, jedyne co to nudne monotonne powtarzajace sie posty na portalach...
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">