Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

Autor: Bernard Waszczyk, Open Finance | 2012-12-08 12:30

W listopadzie indeks cen transakcyjnych - po październikowym odbiciu - znów stracił na wartości. Jak wynika z najnowszych danych dotyczących transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker, stopniała ona do 733,38 pkt, a to oznacza spadek o 1,26 proc. w porównaniu z październikiem. Od początku roku przecena mieszkań mierzona tym indeksem sięga już 12,4 procent.

Największy spadek w ujęciu miesięcznym odnotowano w Lublinie oraz Krakowie, gdzie ceny metra kwadratowego mieszkania obniżyły się odpowiednio o 2 i 1,6 procent. Ponad dwuprocentowy wzrost zaobserwowano natomiast w Toruniu (+2,7 proc.) i Białymstoku (2,2 procent).

W skali całego roku mieszkania podrożały jednak tylko w Bydgoszczy i to o symboliczne 1,1 procent. W Krakowie, gdzie zanotowano największą przecenę w ciągu roku, ceny zmalały o 18,7 procent. Również w Warszawie, Lublinie i Gdańsku w listopadzie mieszkanie można było kupić o kilkanaście procent taniej niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego w
największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach
MiastoMediana cen m2 w
listopadzie 2012 r.
Roczna zmiana cenyMiesięczna zmiana ceny
Open Finance i Home Broker; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów.
Białystok 3931 zł -7,4% 2,2%
Bydgoszcz 3955 zł 1,1% 1,4%
Gdańsk 4631 zł -10,7% -1,1%
Katowice 3434 zł -1,5% -0,3%
Kraków 5283 zł -18,7% -1,6%
Lublin 4190 zł -12,0% -2,0%
Łódź 3710 zł -4,0% 0,2%
Olsztyn 4143 zł -6,5% 0,7%
Poznań 5237 zł -2,2% -1,0%
Szczecin 4020 zł -8,0% -0,0%
Toruń 4217 zł -4,9% 2,7%
Warszawa 6489 zł -14,6% -0,9%
Wrocław 5183 zł -9,4% -0,2%


Po okresie względnej stabilizacji cen mieszkań, trwającym mniej więcej od połowy 2009 do połowy 2011 roku, od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z wyraźnym trendem spadkowym. Na ostatnich 18 miesięcy, tylko cztery zakończyły się zmianą indeksu in plus w skali miesiąca, przy czym były to raczej niewielkie zmiany. Największy wzrost odnotowano w styczniu tego roku, gdy indeks zyskał 0,61 procent.

O wiele bardziej dotkliwe są natomiast spadki. Jak dotychczas najgorszym pod tym względem miesiącem był wrzesień, kiedy indeks stracił 3,74 procent. W sumie od połowy ubiegłego roku spadł o 16,6 procent.

źródło: Open Finance

Pomimo jednak, że indeks spada, to nieprzerwanie od czerwca tego roku rośnie wolumen dokonywanych transakcji uwzględnianych przy jego wyliczaniu (suma transakcji z ostatnich trzech miesięcy). W listopadzie odnotowano ponad 3550 transakcji, wyraźnie bijąc dotychczasowy rekord z maja ubiegłego roku, wynoszący blisko 3400 transakcji. W stosunku do danych z października br. liczba transakcji wzrosła o 5,2 proc., zaś w porównaniu rocznym mówimy o ponad 26-proc. wzroście.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, jakich mieszkań szukają Polacy
Mieszkań trzypokojowych najczęściej w Gdyni, kawalerek w Krakowie i Łodzi, podobnie jak dwupokojowych.
Już nikt nie chce kupować mieszkań
Według najnowszych badań tylko 3,3 procent osób kupi takie M.
To nietypowa sytuacja na rynku nieruchomości
Mimo spadających cen mieszkań, chętnych jest nadal bardzo mało. Eksperci wymieniają główne powody.


Bernard Waszczyk, Open Finance


Powiązane tagi:
sprzedaż mieszkanie nieruchomości


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-10 18:13
Wreszcie, bieda oczyści śródmieścia dużych miast, gdzie w końcu miasta ratując komunalną kasę ograniczą zapomogi, dopłaty do mieszkań komunalnych itd - a w konsekwencji wysiedlą biedotę z centrów a odzyskane kamienice puszczą za grosze.

Co ciekawe, klienci MOPSU - np annalitye dość że cieszy się że w kryzysie straci robotę, to jeszcze raduje się że obetną mu zasiłek i wyp,... z komunalnego mieszkania, buahahahahahhaha

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

bendzinks / 85.222.26.* / 2012-12-09 11:04
Ciekawe czyje dziecko chciało sobie kupić mieszkanie w Toruniu/Bydgoszczy. Rodzinka nieźle podbiła ceny ;)

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

Texas / 95.178.43.* / 2012-12-08 20:42
Tak zgadzam się budowa 2000, dzialka 500 projekt 500 zysk dla developera 500 czyli cena za 1 m2 3000 - 3500 m 2 we Wrocłąwiu - 4500 w super lokalizacji. To jest poziom cen kiedy rynek powinnien sie ustabilizowac.
 
ananalityk / 213.238.97.* / 2012-12-09 09:05
na rynku pierwotnym te ceny zobaczymy niebawem 3200-3600 za m2 na wtórnym zobaczymy 2000-3000 za m2
 
dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-10 17:57
tak, za "dwa lata" hahahahahha

pisałeś już o tym jakieś 10 lat temu

hahahahhahaha
 
ananalityk / 213.238.97.* / 2012-12-10 18:13
a ty piszesz od 2 lat że ceny nie spadną ,a jednak spadają -gratuluję wyczucia rynku i intuicji w interesach ty psełdoekonomisto -yntelektualysto BUUUUHHAHAHAHA
 
dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-10 18:15
????????????
a ile spadły na Mokotowie/Ursynowie w porównaniu z 2002 - 2003 r?
 
aaudytor / 2012-12-12 14:58 / Bywalec forum
Właściwie nie spadły. Jak mam kupić wielką płytę na Ursynowie za 7-8 tys. to wolę inwestycje takie jak Osiedle Światowida, czy Osiedle Bursztynowe za 5-5,5 tys. mam nowe mieszkanie, także w Warszawie, a nie na obrzeżach i jest ok.
 
kokochanel / 82.210.153.* / 2012-12-19 18:54
Jeżeli uważasz, że Białołęka nie jest obrzeżem Warszawy to jesteś w błędzie, moja koleżanka kupiła 2 lata temu mieszkanie na Skarbka z gór i ostatnio wzywała ekipe remontową by przyszli pękające ściany zakleić. Tak więc cena to i jakość, a z jakością na białołęce to nie jest tak fajnie
 
Wacław Bąk / 2012-12-12 15:37
Gdyby w Warszawie była lepiej rozwinieta infratruktura dróg , w taki sposób że nie stoi się w korkach pół dnia, to bardzo chętnie rozglądałbym się za opcja kupna mieszkania na obrzeżach Warszawy!!
 
sakcisful / 83.31.210.* / 2013-01-11 15:27
Niestety, ale kupowanie nowych mieszkań po tamtej stronie Wisły (Białołęka, Wawer) to wciąż jest pomyłka. Abstrahując od jakości, ale komunikacyjnie, zwłaszcza z Wawra, to wciąż tragedia w godzinach szczytu. To jednak jeszcze na długo w tyle za lewą stroną będzie. Tym bardziej, że na Wilanowie czy nawet na Bemowie można kupić mieszkania w podobnych cenach, a o wiele lepiej skomunikowane. No i lokalizacje trochę ładniejsze i bezpieczniejsze.

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

gini / 2012-12-08 17:58 / Bywalec forum
Też jestem ciekawa jak to będzie, ale póki co to developerzy sami się starają obniżać ceny. Teraz jest na przykład wyprzedaż mieszkań na osiedlu Górczewska Park i Bursztynowym osiedlu.
 
kulaga / 178.43.76.* / 2012-12-12 22:58
W Krakowie też ostro spadły ceny mieszkańców w porównaniu do pierwszej połowy 2012 roku.
Ja kupiłem 4 miechy temu mieszkanko na osiedlu Fajny Dom za 4 koła za m2. NOWE!!! W stanie deweloperskim.
Więc jak dobrze ktoś poszuka i zrobi niezły research, to znajdzie na prawdę dobre oferty. Wystarczy dobry angaż i trochę czasu na przeszukiwanie i ewentualne obczajenie lokalizacji i wyglądu osiedla.
Ja jestem happy. Wesołych Świąt
 
stfu888 / 87.105.187.* / 2012-12-10 10:01
o wyprzedaży można mówić wtedy, gdy sprzedawca ZNACZNIE obniża ceny, bo jego celem jest pozbycie się towaru (a niekoniecznie zarobek) - na przykład po to, by zwolnić przestrzeń magazynową dla kolejnych partii towarów.

Słowem - wyprzedaż to tak minimum -30% ceny wyjściowej...
 
orelka / 109.231.2.* / 2013-01-14 10:54
No właśnie tak jest u JWC, wyprzedaz-mieszkania.pl można nawet swoją cenę zaproponować.

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

kajja / 89.76.18.* / 2012-12-08 17:04
Ciakawa jestem bardzo jak to będzie wyglądało od stycznia jak rodzina się skończy, bo z tego co czytam, wiele osób na tym zyskało i to sporo: http://www.wykop.pl/ramka/1342729/rodzina-juz-nie-na-swoim/

Re: Sprawdź, gdzie najbardziej potaniały mieszkania

ananalityk / 213.238.97.* / 2012-12-08 16:48
Systematycznie ceny mieszkań spadają i spadać będą tego się nie uniknie .Skoro dom można wybudować w cenie 1700zł-2500 zł za 1m2 to dlaczego mieszkanie w masowej produkcji ma kosztować 4000-6000zł za m2 .Nieuchronnie rynek zmierza do realnej ceny za m2 czyli 2000zł za m2 .Idą magiczne lata dla rynku nieruchomości o których pisałem już rok temu .

-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
 
dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-10 17:51
daj se siana, czy znów mam ci intelektualne lanie spuścić?

masz jakieś argumenty czy jak zwykle bełkotliwe wyzwiska?



-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
 
ananalityk / 213.238.97.* / 2012-12-10 18:07
dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-06 18:18
+ popieram - neguję 0 usuń Zgłoś do usunięcia
Z przedstawionego dzisiaj raportu KPMG wynika, że w tym roku liczba osób zamożnych i bogatych w naszym kraju przekroczyła 750 tysięcy. Ich łączne dochody wyniosły blisko 130 miliardów złotych - mówi Tomasz Wiśniewski z KPMG, jeden z autorów raportu. Wyjaśnia, że wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce może wynieść nawet 36 miliardów złotych.

Hahaha. Kumacie biedo w końcu po co jest "kryzys" czy potrzebujecie więcej dowodów?
Wbijcie sobie w te durne łby, ze "kryzys" nie jest po to, abyście kupili sobie mieszkania a po to żeby z was wydoić, z czego jeszcze można.

Najśmieszniejsze, że bieda typu annalityk się z tego cieszy i wierzy że kupi mieszkanie w centrum wwy za 2000 metr, buahahahhahha
skomentuj
ananalityk / 213.238.101.* / 2012-12-07 13:09
+ popieram - neguję 0 usuń Zgłoś do usunięcia
"Co oznacza w Polsce bycie bogatym? Według firmy doradczej KPMG bogactwo zaczyna się, gdy zarabiamy 7,1 tys. zł brutto, czyli ponad 5 tys. zł na rękę"-Czyli 1200 euro BUHAHAHA -tyle to zarabia u mnie kierownik zmiany BUUHAHAHHA muszę Jankowi powiedzieć że jest bogaty BUUUHHAHAHH .Mało tego zaproponuje mu by od dr.5 kupił se tanie mieszkanie za 6-8tyś za m2 BUHAHAHHAHAH.Ale znając Janka powie że lepiej se szefie w Niemczech kupić bo taniej i bliżej jak do wawy BUHAHAHHAHAHAH.Aleś się popisał dr.5 ty yntelygencie buuuuhhahahahahhah......
 
dr5 / 31.179.201.* / 2012-12-10 20:27
jeżeli to prawda z tymi zarobkami to podaj nazwę i adres firmy.

jeżeli tego nie zrobisz to możesz pisać że sprzątaczka zarabia 100 mld USD dziennie u ciebie.
twoja wiarygodność będzie taka jak teraz - czyli zerowa
 
Kokochanel / 82.210.153.* / 2012-12-19 18:52
akurat ja zarabiam od 4000 do 6000 zł do ręki (zależne od premii) i tak naprawdę nie czuję się bogaty, starcza mi na wszystko co chcę, nie narzekam,ale jeżdżę samochodem za 12.000 zł i mogę dodać, że moja dziewczyna zarabia do ręki 3000 zł. Razem mamy od 7 do 9 tys. miesięcznie, ona ma samochód za 16.000 zł, wynajmujemy mieszkanie w wawie i reszta pieniędzy idzie na życie i to nie na luksusowe życie, tak więc nie rozumiem jak można być bogatym, zarabiając 5.000 zł. Bogatym człowiekiem wg mnie jest osoba która zarabia 20.000 zł miesięcznie...
 
ananalityk / 77.254.71.* / 2012-12-11 22:21
i co jeszcze byś chciał gwiazdkę z nieba

Nadymana bańka musi pęknąć

zxc12 / 178.42.75.* / 2012-12-08 15:26
Cena 1m²=2500zł +-15% zależne od lokalizacji
W przeciwnym wypadku każdy rozsądny buduje dom
 
budujący / 83.6.18.* / 2012-12-10 11:46
Ano ja się zdecydowałem na budowę domu w tym roku
Stan surowy (czyli mury i dach) to ok 1200 zł /m2 z dachówką ceramiczną
Do stanu deweloperskiego wyjdzie ok 2500zł/m2
Ale to jest 290m2. Przy mniejszych powierzchniach wychodzi drożej.
Do tego cena działki w W-wie 450tyś/1000m

Budując samemu (w lepszym standardzie niż deweloper) wychodzi 4000zł /m2 w Warszawie.
A developer ma większe koszty, musi wszystko brać na FV 23% i dodać ew. marżę.
Przy obecnych cenach materiałów, jak developer kogoś nie oszuka (podwykonawcy), to nic nie zarobi, a jak chce zbudować z materiałów trochę lepszych niż najtańsze, to zbankrutuje, bo nikt za to nie zapłaci. Jest prosta zasada - to czego nie widać może być byle jak. Wiem, bo widzę jak developer buduje obok.
 
stfu888 / 87.105.187.* / 2012-12-10 10:08
Niby tak, ale trudno jest kupić w rozsądnej cenie działkę pod budowę domu blisko centrum dużego miasta. Co de facto skazuje nas między innymi na:
- wydłużenie czasu dojazdu do pracy -> przekłada się na przykład na czas spędzony z rodziną
- transport indywidualny (jak dobrze skomunikowane są dzisiaj miejscowości na obrzeżach dużych aglomeracji w Polsce?) -> czyli konieczność zakupu i utrzymania przynajmniej jednego samochodu, ale w wielu przypadkach dwóch (w centrum można dojeżdżać komunikacją zbiorową, rowerem, lub chodzić piechotką)

To są realne koszty, i trzeba je uwzględniać szacując długoterminowy TCO dla mieszkania i domu...
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">