Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

BCB Business Park

BCB Business Park

Autor: Krzysztof Koprowski | 2010-09-10 11:05
BCB Business Park

Parki biurowe w Trójmieście ograniczały się dotychczas do zaledwie kilku nowoczesnych budynków zgrupowanych na małej przestrzeni, bez przywiązywania uwagi do przestrzeni wspólnych.

Wkrótce, za sprawą nowego kompleksu przy lotnisku w Gdańsku, zostanie przełamany dotychczasowy schemat

BCB Business Park, bo taką nazwę nosi projekt, powstanie tuż przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie. Łączna powierzchnia całego kompleksu wynosi aż 90 tys. mkw., co w przypadku Trójmiasta jest rozmiarem imponującym, ponad 2-, 3-krotnie większym niż dotychczas realizowane przedsięwzięcia tego typu. Inwestorem jest spółka Bałtyckie Centrum Biznesu, zaś koszt całego zamierzenia realizowanego na działce o powierzchni 11 hektarów szacowany jest na ok. 500 mln zł.

Prace zostały podzielone na kilka etapów. Budynki biurowe klasy A będą powstawać w cyklu ok. 12-miesięcznym. Trzy z nich będą liczyć ok. 9,2 tys. mkw, dwa kolejne po ok. 8,7 tys. mkw.

Oprócz biurowców powstanie także centrum wystawienniczo-konferencyjne składające się aż z trzech budynków. Zaplanowano tutaj 3 audytoria oraz 3 sale konferencyjne. Jeden z obiektów pełnić będzie funkcję hali wystawienniczej.

Uzupełnieniem całego kompleksu jest hotel, usytuowany na uboczu części biurowej, tak by zapewnić niezakłócony wypoczynek turystom, których ugości w ok. 130-170 pokojach. Otwarcie hotelu planuje się na rok 2014.

Każdy budynek biurowy zaprojektowany jest na rzucie litery ,,H", tak by z obu stron zagwarantować pracownikom widok na zielone dziedzińce. Trzy obiekty biurowe posiadają wysokie podcienia, które nie tylko nadają im lekkości, ale także nie niszczą ciekawej osi widokowej w kierunku malutkiego oczka wodnego. Woda obecna będzie również pomiędzy budynkami - pojawi się w postaci małych basenów.

Na parterach przewidziano nie tylko przestronny hall, pomieszczenia dla ochrony oraz poczekalnie dla gości, lecz również punkty gastronomiczne i usługowe. Przestrzeń całego kompleksu będzie otwarta, dostępna dla każdego z zewnątrz. Teren będzie objęty system monitoringu.

Ze względu na wciąż słabe włączenie tego obszaru miasta w sieć komunikacji miejskiej, duży nacisk położono na zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Pod każdym biurowcem powstanie 116 stanowisk w podziemnej hali garażowej, 391 miejsc podziemnych przewidziano na centrum wystawiennicze, zaś dla hotelu - 77. Uzupełnieniem będzie duży parking naziemny otoczony zielenią. Istnieje także możliwość stworzenia parkingu wielopoziomowego, jeżeli przyszli najemcy wyrażą taką potrzebę.

Dzisiaj dotarcie możliwe jest bezkolizyjną trójmiejską obwodnicą oraz częściowo zrealizowaną Trasą Słowackiego (wkrótce ruszy kolejny etap budowy - od ul. Potokowej do al. Rzeczypospolitej). W przyszłości dojazd do kompleksu ułatwi Pomorska Kolej Metropolitalna, której tory połączą trójmiejskie lotnisko z centrum Gdańska oraz Gdyni.

Obecnie inwestor posiada pozwolenie na budowę pierwszego biurowca. Zakończenie jego realizacji planowane jest na IV kwartał 2011 roku. Zamknięcie inwestycji całego kompleksu planuje się na rok 2015.

BCB Business Park nie jest pierwszą inwestycją biurową w rejonie gdańskiego lotniska. Etapami od kilku lat powstają budynki w ramach projektu Allcon Park, w którym swoje pomieszczenia mają firmy z sektora informatycznego - m.in. Young Digital Planet oraz Intel. Obecnie w ramach tego parku biurowego powstaje biurowiec o powierzchni ok. 8 tys. mkw.Krzysztof Koprowski


Powiązane tagi:


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">