Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia?

Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia?

Autor: (AND) | 2012-10-02 12:45

Niejednokrotnie poszukiwania mieszkania do wynajęcia trwa długo i nie przynosi zadowalających efektów. Najemcy szukają mało skutecznie, np. skupiając się tylko na jednym źródle informacji, bądź na takim, które w przypadku danych nieruchomości nie działa (np. poszukiwanie apartamentu w gazecie).

Najlepiej szukać w kilku miejscach jednocześnie. Oto możliwości jakie stoją przed najemcami:

Agencje nieruchomościZaletą współpracy z agencją nieruchomości jest to, że pośrednicy mają zwykle bardzo dobre rozeznanie rynku oraz aktualnych ofert. W jednym miejscu można znaleźć wiele ofert oszczędzając sobie czas. Jeśli nie zna się dobrze miasta, w którym chce się wynająć mieszkanie, to pośrednik pomoże w szybkim rozeznaniu się. Jego wiedza będzie również bardzo cenna dla osób, które po raz pierwszy szukają mieszkania na wynajem i nie są obeznane z procesem, nie wiedzą jak powinna wyglądać umowa najmu, itp.

Podstawową wadą - zwłaszcza dla osób dysponujących niskim budżetem - jest koszt prowizji. Typowo wynosi ona równowartość miesięcznej stawki czynszu. Zdarza się też niestety, że pojawiają się na rynku nieuczciwi pośrednicy. W każdym mieście agencji nieruchomości jest wiele. Warto wybrać te najbardziej znane.Część z nich to agencje ogólnokrajowe.

Jeśli chodzi o te działające lokalnie to warto po prostu popytać kilku osób. Warto wejść do biura lub wcześniej na ich stronę internetową i zorientować się jak wygląda ich oferta, czy mają wiele ofert najmu, czy tylko specjalizują się w transakcjach kupna-sprzedaży. Warto sprawdzić czy firma widnieje na liście członków branżowych stowarzyszeń, oraz czy osoba, z która nas przyjmuje posiada licencję pośrednika.

Nade wszystko warto trzymać się zasady - nie płacenia z góry za otrzymany zestaw adresów mieszkań na wynajem. Żaden szanujący się pośrednik nie pobiera wynagrodzenia w ten sposób.

Mieszkanie z sieci Jeśli ktoś czuje się na siłach i woli znaleźć mieszkanie na własną rękę, to nie ma lepszego sposobu niż internet. Na przykład po wpisaniu wynajmę mieszkanie Kraków w Google wyskoczy 1 450 000 haseł. Większość z nich będzie prowadziła na strony dużych ogólnopolskich portali nieruchomości. Można tam znaleźć tysiące ofert dla Krakowa, a wbudowane w te serwisy wyszukiwarki pozwolą zawęzić prezentowaną ofertę do preferowanej liczby pokoi, metrażu mieszkania, ceny najmu, typu budynku czy dzielnicy.

Można też zamieścić ogłoszenie w internecie, że poszukuje się mieszkania. I zrobić to albo na wybranych portalach internetowych, albo na portalach społecznościowych.

Długi językOstatnią z wymienionych metod możemy zaklasyfikować do metod długi język. Chodzi o to, że często dobre i niedrogie oferty najmu można znaleźć pytając sprzedawczyni w sklepiku przy nowej uczelni. Lub portierki. Chodzi o to, że wielu właścicieli mieszkań, zwłaszcza osób starszych nie ufa pośrednikom, nie potrafi zamieszczać ogłoszeń w internecie i wiedzą, że ich mieszkanie atrakcyjnie zlokalizowane obok dużej uczelni zawsze znajdzie chętnego. Więc polegają na ogłoszeniach przyczepianych na tablicach informacyjnych na uczelni czy na pobliskich słupach, przypominają o swojej ofercie na portierniach uczelni czy w sklepikach obok.

Korzystne oferty można znaleźć rozpowiadając o swoich poszukiwaniach rodzinie, znajomym i znajomym znajomych. Wiele mieszkań w ogóle nie jest wystawiane na rynku. Właściciele, którzy mieli jakieś nieprzyjemne incydenty lub po prostu o takich się naczytali w prasie boją się wynająć swoje mieszkanie obcej osobie. Mieszkanie stoi puste i co miesiąc przynosi koszty zamiast przychodów. Tacy właściciele często chętnie wynajmą swoje mieszkanie niedrogo, ale tylko poleconej osobie.

Warto rozwiesić ogłoszeniaJeśli ma się bardzo sprecyzowaną lokalizację, bo chce się mieszkać w pobliżu swojego nowego miejsca pracy, czy obok rodziny, warto rozważyć rozwieszenie ogłoszeń w okolicy. W niektórych miejscach (np. osiedlowych sklepach) są specjalnie do tego przygotowane tablice. Ogłoszenia mogą być typu spokojna studentka szuka niedrogiej kawalerki w tej okolicy i numer telefonu. Takich ogłoszeń warto rozwiesić sporo, tak aby zwiększyć szansę odzewu.

Sławek Muturi, prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Cykl porad jest przygotowywany we współpracy z Metrohouse i Stowarzyszeniem Mieszkanicznik.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz najnowsze dane o cenach mieszkań
W sierpniu w porównaniu z lipcem stawki ofertowe spadły o 0,2 procent.
Takie mieszkania najlepiej się sprzedają
W stolicach województw dwupokojowe mieszkania stanowią największy, wynoszący minimum 40-proc. odsetek wszystkich ofert lokali trafiających na sprzedaż na rynku wtórnym.
Ważne zmiany na rynku nieruchomości
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła skierowaną do banków Rekomendację J dotyczącą zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.

 
(AND)


Powiązane tagi:
mieszkania nieruchomości biznes wynajem


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">