Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

Autor: Paweł Szygulski | 2010-11-05 06:17

Wybór właściwej daty sprzedaży mieszkania, może uchronić nas przed koniecznością zapłacenia podatku lub renty planistycznej. Nie mniej ważne jest również to, kiedy nabyliśmy nieruchomość. Zależy od tego wymiar podatku oraz warunki, na których możemy uzyskać zwolnienie.

Możesz poczekać 5 lat

Podatku nie zapłacimy, jeśli od nabycia nieruchomości upłynęło 5 lat podatkowych. Przykładowo fiskus nie pobierze podatku od sprzedaży w 2010 roku, w przypadku gdy mieszkanie kupiliśmy przed 1 stycznia 2005 roku.

Jeżeli nie możemy tak długo czekać, nie oznacza to automatycznie, że musimy zapłacić podatek. Warunki zwolnienia zależą jednak od daty nabycia nieruchomości.

Szukasz mieszkania lub domu? Kliknij tutaj

Do 2007 roku podatek od dochodu

Dla mieszkań nabytych przed 2007 rokiem obowiązuje podatek w wysokości 10 proc. dochodu ze sprzedaży. Żeby go nie płacić, musimy w ciągu 2 lat kalendarzowych przeznaczyć uzyskaną sumę na cele mieszkaniowe, takie jak: remont, zakup nieruchomości, działki, prawa do lokalu lub spłata uprzednio zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.

Od 2007 roku liczy się zysk

Zupełnie inna sytuacja dotyczy mieszkań nabytych w 2007 lub w 2008 roku. Po pierwsze podatku nie płaci się już od dochodu, a od zysku. Stanowi on 19 procent jego wartości. Nie zapłacimy więc podatku, jeśli cena sprzedaży jest niższa lub równa cenie zakupu. Przykładowo w 2007 roku kupiliśmy mieszkanie za 300 tys. zł i teraz sprzedajemy je za 200 tys. W tym wypadku zamiast zysku ponieśliśmy stratę, dlatego nie zostaniemy obciążeni podatkiem.

Jeśli jednak osiągnęliśmy zysk, również możemy uniknąć podatku. Pozwala na to ulga meldunkowa. Aby z niej skorzystać, musimy być zameldowani w danym mieszkaniu przed jego sprzedażą przez okres co najmniej 12 miesięcy. Nie jest jednak istotne czy będziemy jeszcze zameldowani w dniu sprzedaży.

Dla nieruchomości nabytych po 2008 roku podatek również wynosi 19 procent zysku. Tutaj także unikniemy go, gdy zysku nie ma. Ponadto zysk pomniejszają udokumentowane nakłady na mieszkanie, które ponieśliśmy w trakcie jego użytkowania. Przykładowo, jeśli za mieszkanie zapłaciliśmy 200 tys. zł a na jego remont wydaliśmy 100 tys. zł, to przy sprzedaży za sumę 300 tys. zł nie nalicza się podatku.

Nie zapłacimy go również, jeśli zysk ze sprzedaży przeznaczymy w ciągu 2 lat na kolejne cele mieszkaniowe, takie jak: zakup nieruchomości, działki, prawa do lokalu, remont lub spłata uprzednio zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. W przeciwieństwie jednak do mieszkań nabytych przed 2007 roku chodzi o lata podatkowe, a nie kalendarzowe. Rok podatkowy jest liczony od początku następnego roku po sprzedaży. Dlatego po transakcji przeprowadzonej 1 stycznia 2010 roku mamy czas aż do 31 grudnia roku 2012.

Pieniędzy na cele mieszkaniowe nie musimy wydawać w Polsce. Może to być dowolny kraj Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcaria.

Szukasz kredytu na mieszkanie lub dom? Kliknij tutaj

Uważaj na rentę planistyczną

Oprócz podatku możemy być jeszcze obciążeni rentą planistyczną na rzecz gminy. Dzieje się tak, jeśli zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego podniosła wartość nieruchomości. Wysokość renty ustala gmina, nie może być jednak wyższa niż 30 procent wzrostu wartości nieruchomości. Renty nie musimy uiszczać, jeśli od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego upłynęło co najmniej 5 lat.

Pamiętajmy, że nabycie nieruchomości to nie tylko jej zakup, ale również nieodpłatne otrzymanie w wyniku darowizny, zamiany, spadku lub zniesienia współwłasności.

Czytaj w Money.pl
Rodzina na swoim na nowo. Sprawdź, co się zmieni
Limit cen mieszkań objętych programem obniży się o 14 proc.
Łatwiej o kredyt mieszkaniowy? Analitycy potwierdzają
W ciągu roku dostępność kredytów wzrosła statystycznie o 9 procent.
Kupujesz mieszkanie? Od stycznia zapłacisz więcej
Wzrost stawek VAT o jeden punkt procentowy, który przegłosował wczoraj Sejm, uderzy po kieszeniach kupujących mieszkania. Rozliczający się z deweloperem w transzach muszą liczyć się z tym, że po nowym roku zapłacą o kilka tysięcy zł więcej, niż przewidywali.
Działki staniały. Co dalej z cenami?
Na skutek kryzysu na rynku nieruchomości ceny działek budowlanych zaczęły się obniżać z pewnym opóźnieniem w stosunku do cen mieszkań.


Paweł Szygulski


Powiązane tagi:
podatki mieszkania nieruchomości renta planistyczna sprzedaż mieszkania


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

elucha6 / 2016-02-14 22:37
Mam też problem z podatkiem od sprzedaży mieszkania. Nabyliśmy z mężem mieszkanie w 2004r. W maju 2015r. mężowi postawili lekarze diagnozę-rak. Wobec tego w czerwcu 2015r. mąż przekazał mi w formie darowizny (akt notarialny) swoją połowę mieszkania i stałam się jedynym jego właścicielem. Niestety we wrześniu mąż zmarł. Teraz to mieszkanie jest dla mnie za duże i chcę je sprzedać i kupić mniejsze. Rozumiem, że przedmiotowy podatek zapłacę od połowy ceny ze sprzedaży, chyba, że wydam pieniążki na to mniejsze mieszkanie. W US dowiedziałam się, że ważny jest przepływ gotówki i że jak otrzymam zadatek to nie mogę go jeszcze wydatkować na inne mieszkanie. W zasadzie to muszę równocześnie i sprzedać i kupić. Czy rzeczywiście muszę czekać na akt notarialny ze sprzedaży i dopiero wtedy mogę kupić mieszkanie, czy jak najlepiej to zrobić? Dziękuję

Re: Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

P762 / 5.174.30.* / 2014-09-23 13:19
Mam pytanie. Jeżeli sprzedam mieszkanie, to czy mogę uzyskane 200 tysięcy przeznaczyć na dwie różne sprawy mieszkaniowe? Czyli np. 100 000 zł wpłacić na spłatę kredytu za moje wcześniej kupione mieszkanie, a za drugie 100 000 kupić małą kawalerkę? Czy całą kwotę 200 000 muszę w całości przeznaczyć na jeden cel mieszkaniowy?

Re: Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

cxzc / 80.53.242.* / 2010-12-15 15:15
Żeby go nie płacić, musimy w ciągu 2 lat kalendarzowych przeznaczyć uzyskaną sumę na cele mieszkaniowe .......

Uważajcie co piszecie - czas 2 lat liczy się od momentu spredaży

Autor doczytaj sobie przepisy i nie wprowadzaj ludzi w błąd

Re: Jak sprzedać mieszkanie i nie zapłacić podatku?

arch / 2010-11-05 08:37 / Tysiącznik na forum
czyżby ktos namawiał do niepłacenaia POdatków ?
Trzeba płacić podatki , budzet jest w POtrzebie ! ! ! , Vincent musi czymś zapchać tą dziurę .
 
pseudobudowniczy / 83.13.89.* / 2010-11-05 10:57
"Nie zapłacimy go również, jeśli zysk ze sprzedaży przeznaczymy w ciągu 2 lat na kolejne cele mieszkaniowe, takie jak: zakup nieruchomości, działki, prawa do lokalu, remont lub spłata uprzednio zaciągniętego kredytu mieszkaniowego."
Znowu jakiś miłośnik pseudo-epistolografii czegoś nie doczytał, Przepis mówi, że nie zysk ale środki ze sprzedaży mogą być przeznaczone na inne cele mieszkaniowe. A jest to duża różnica, czyż nie ?
 
joanna11021980 / 83.26.252.* / 2012-08-18 16:41
A jeśli sprzedam dom nabyty w 2012 r. w którym jestem zameldowana od 32 lat, za powiedzmy 250 000 zł i kupie mieszkanie plus remont za jakieś 200 000 zł to czy podatek zapłacę od sumy 250 000 zł czy tylko za różnicę 50 000 zł???
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane
')">